Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli będzie nowym oddziałem Muzeum Warszawy. W symboliczny sposób upamiętni ona dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie walk i masowych egzekucji.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy powstaje z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest Wanda Traczyk-Stawska. Kamień węgielny został wmurowany w lipcu 2021 roku. Aktualnie trwają prace budowlane nad kompleksem zaprojektowanym przez pracownię Piotra Bujnowskiego, pracami kieruje warszawski ratusz. Opiekę programową nad Izbą Pamięci objęło Muzeum Warszawy.

Założenie składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami poległych w czasie powstania warszawskiego – osób cywilnych i żołnierzy – oraz puste tabliczki, gdzie wraz z postępem badań wpisane zostaną kolejne nazwiska. Identyfikowaniem ofiar zajmują się pracownicy Archiwum Państwowego i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Główny budynek Izby Pamięci będzie podzielony na dwie części: Salę Świadectw i Salę Historii. W tej drugiej opisane zostaną losy Cmentarza Wolskiego – największej wojennej nekropolii w Polsce. Pokazane zostaną także działania Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i wcześniejszych Komitetów Ekshumacyjnych. W Sali Świadectw znajdzie się multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki oparta na wielogodzinnych rozmowach z osobami, których dotknęła trauma powstania warszawskiego.

Do Izby Pamięci będzie można wejść od strony cmentarza, parku i od ul. Wolskiej, gdzie usytuowany zostanie mniejszy pawilon, w którym znajdzie się księgarnia, kawiarnia oraz punkt informacyjny. Otwarcie Izby Pamięci zaplanowano na połowę 2022 roku. Koszt inwestycji to 23 mln zł.