Muzeum zawarło umowę na wykonanie dokumentacji projektowej, czyli koncepcji plastycznej, architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej stałej wystawy „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej". Otwarcie planowane jest na 2023 r.

– W bloku 15 powstaje całkowicie nowa wystawa. Jedna z jej części będzie dotyczyć zarówno historii Oświęcimia w czasie II wojny światowej, jak i pomocy niesionej więźniom KL Auschwitz przez Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozów – informuje „Rz" Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Miejsca Pamięci Auschwitz.

Koszt projektu opiewa na 22,7 mln zł. Środki pochodzą z budżetu ministerstwa kultury.

Czytaj więcej

Kontrowersyjne plakaty. Niemcy apelowały do polskich władz o zaprzestanie kampanii

Teraz w bloku nr 15 istnieje już wystawa polska, która powstała w 1985 r. Bartosz Bartyzel dodaje, że od tamtego czasu nie dokonywano w niej istotnych zmian, wprowadzono jedynie angielską wersję językową i część poświęconą inwazji ZSRR na Polskę.

Konkurs na projekt wygrała pracownia Adventure Sławomir Mazan, Jarema Szandar Sp. j., Koza Nostra Studio sp. z.o.o. oraz Biuro Usług Architektonicznych Profil. Autorem scenariusza ekspozycji jest dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

– Wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej, wykonawca musi otrzymać zgody i pozwolenia administracyjne, w tym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – dodaje Bartosz Bartyzel.

Po zgromadzeniu dokumentacji rozpocznie się konserwacja bloku 15. Ekspozycja zajmie dwa piętra obiektu znajdującego się na terenie obozu Auschwitz I.

– W KL Auschwitz zostało uwięzionych ponad 140 tysięcy polskich więźniów. Prawie połowa zginęła lub została zamordowana. W ramach zagłady Niemcy deportowali do obozu także ok. 300 tysięcy polskich Żydów. Wielu Romów, których tu zamordowano, także pochodziło z przedwojennych terenów Rzeczypospolitej. O ich losach opowiemy w nowej ekspozycji – zapowiada dyrektor muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj więcej

Obóz w Łodzi. Gehenna ulicy Przemysłowej

Dodaje, że chociaż obóz Auschwitz znany jest jako miejsce Holokaustu, „należy pamiętać, że Niemcy utworzyli ten obóz na początku wojny dla polskich więźniów politycznych". W części dotyczącej historii Oświęcimia wymienionych zostanie 1200 nazwisk osób niosących pomoc więźniom.