Naukowcy zbadają tajemnice na Westerplatte

Archeolodzy spodziewają się odnaleźć szczątki legionisty Mieczysława Krzaka, który zginął 2 września 1939 r.

Publikacja: 05.10.2021 21:00

Naukowcy zbadają tajemnice na Westerplatte

Foto: stock.adobe.com

W tym miesiącu rozpoczną się badania archeologiczne na Westerplatte, naukowcy planują, że potrwają one trzy miesiące. Kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma informuje, że przebadany zostanie obszar o powierzchni 300 mkw.

Archeolodzy chcą odnaleźć szczątki wszystkich westerplatczyków, którzy polegli w trakcie obrony w 1939 r. Spodziewają się odkryć m.in.szczątki legionisty Mieczysława Krzaka, który zginął najprawdopodobniej 2 września w pobliżu placówki Fort.

Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej nadzorują także prace saperskie prowadzone przez żołnierzy. W trakcie prowadzonych od 2016 r. badań archeologicznych i saperskich muzeum pozyskało 50 tys. zabytków. Większość stanowią przedmioty związane ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte. Wykonywane są także badania geofizyczne, których celem jest sprawdzenie położenia i rozmiarów niewidocznych dziś reliktów budynków znajdujących się niegdyś na Westerplatte czy lejów po bombach i pociskach artyleryjskich.

Czytaj więcej

Warszawa ma pomnik poświęcony kobietom Powstania

W 2019 r. odnaleziony został tam m.in. pistolet Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm, który znajdował się przy szczątkach jednego z poległych westerplatczyków. Broń odnaleziono w mogile zbiorowej, z której podjęto szczątki pięciu osób – wszyscy żołnierze zginęli 2 września 1939 r. w wartowni nr 5. Żołnierz ten został zidentyfikowany przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w wyniku badań genetycznych jako kapral Bronisław Perucki.

Zlokalizowano też stanowisko ziemne wykonane najpewniej w 1945 r., w którym znajdowały się szczątki dwóch żołnierzy niemieckich. Odsłonięte zostały również pozostałości Willi Oficerskiej – historycznego budynku, w którym mieszkali oficerowie i komendanci – oraz narożnik Wartowni nr. 5, na ruinach której już w 1945 r. powstała pierwsza symboliczna mogiła upamiętniająca poległych obrońców Westerplatte. Znaleziono wiele artefaktów, np. fragmenty amunicji, guziki mundurowe czy orzeł z czapki.

W trakcie badań archeologicznych i prac saperskich na Westerplatte odnaleziono już 50 tys. zabytków

Prace archeologiczne prowadzone będą pomimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 września. Władze Gdańska orzekły, że wyrok ten wskazuje, że odebrana samorządowi działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie miasta. Decyzja sądu jest prawomocna i ostateczna. Miasto od początku kwestionowało decyzję Wojewody Pomorskiego i Ministra Rozwoju, zgodnie z którą działka z pomnikiem została przejęta przez Skarb Państwa. Wskazywali na błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie na inwestora nakłada przygotowana przez posłów PiS tzw. specustawa.

Czytaj więcej

Likosowie ratowali Żydów, dlatego zginęli

Jednak zdaniem przedstawicieli Muzeum II Wojny Światowej „inwestor jest nadal uprawniony do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie działki nr 68 obręb 0062 Gdańsk na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte". Zapewniają, że na mocy decyzji wojewody, która nie została uchylona, muzeum jest nadal posiadaczem kilku działek na terenie dawnej Składnicy Wojskowej na Westerplatte.

Historia
Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 47: Argumenty przeciwników sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Historia
Władimir Żyrinowski, ojciec chrzestny Kremla
Historia
4 czerwca, wstydliwe święto
Historia
Wyboista droga ku wolności
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Historia
75 lat temu został zgładzony rotmistrz Pilecki
Historia
Rosjanie chcą wystawić Polsce rachunek za „wyzwolenie”. Ale przekaz propagandzistów nie jest spójny