Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12 przy Placu Krasińskich w Warszawie, przed wejściem do Ogrodu Krasińskich.

Z inicjatywą budowy monumentu wyszła od Związku Powstańców Warszawskich oraz Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, ona też sfinansowała projekt i budowę pomnika. Środki pochodziły od firm deweloperskich oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Ideę powstania pomnika popierał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Rada Warszawy.

Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, zaznacza, że monument ma upamiętnić warszawianki. – Zarówno te czynnie uczestniczące w powstaniu, jak i pozostałe, które przeżywały gehennę 63 dni walczącego miasta. Należy przypomnieć dramat matek i babć, których ukochane dzieci i wnuki poszły do powstania i których często już nigdy nie zobaczyły – mówi Szczepański.

Pomnik wykonany z brązu przedstawia trzy kobiety w różnym wieku trzymające się za ręce. Został na nim umieszczony napis „Kobietom Powstania Warszawskiego". Centralna postać o wysokości około 180 cm ma na ręku opaskę powstańczą. Wokół pomnika zostały umieszczone głazy, symbolizujące zburzone miasto.

Rzeźbę wykonała artystka Monika Osiecka, która jest autorką m.in. rzeźby na grobie Kory Jackowskiej oraz pomnika poświęconego bitwie w Normandii.