Uroczystości rozpoczną się w południe na Cmentarzu Szpitalnym w Tworkach przy tablicy upamiętniającej więźniów obozu przejściowego, powstańców warszawskich i ofiary cywilne.

Następnie o godz. 13 przy głównej bramie cmentarza Żbikowskiego pod poświęconą im tablicą wspomniani zostaną bezimienni więźniowie obozu Durchgangslager 121, pochowani w zbiorowej mogile.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 14 pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu w Pruszkowie, gdzie zostanie odprawiona polowa msza święta. Uroczystości zakończą się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Czytaj więcej

Pierwszy z lewej Henryk Wieliczko ps. Lufa
IPN : Henryk Wieliczko "Lufa" odnaleziony

Z kolei 3 października o godz. 19 w żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbędzie się koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego" w wykonaniu zespołu Sonanto oraz pokaz filmu „Powstanie Warszawskie" w reż. Jana Komasy.

Organizatorzy dnia pamięci chcą oddać hołd nie tylko powstańcom, ale też ludności cywilnej, która między sierpniem a październikiem 1944 r. ginęła w egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia. Dla większości z nich pierwszym etapem tułaczki stał się Dulag 121 utworzony w Pruszkowie 6 sierpnia 1944 roku.

Szacuje się, że przez pruszkowski obóz przeszło nawet 650 tys. osób. Około 150 tys. trafiło na przymusowe roboty do III Rzeszy, aż 70 tys. więźniów zostało wysłanych do obozów koncentracyjnych. Dzięki pomocy mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości z obozu udało się wyprowadzić około 100 tys. osób.

Czytaj więcej

Buchenwald
Śledztwo w sprawie zbrodni na warszawiakach

Powstałe w 2010 roku Muzeum Dulag 121 zajmuje się zbieraniem informacji, popularyzowaniem wiedzy i pielęgnowaniem pamięci o losach wypędzonych. Muzeum prowadzi projekt badawczy „Lista pamięci", na którą udało się wpisać około 50 tys. byłych więźniów obozu.