Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu (woj. łódzkie). Uroczystość odbędzie się o godz. 4.40 na placu Legionów. Prezydent złoży m.in. wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym zbombardowaną synagogę oraz szpital pw. Wszystkich Świętych.

1 września 1939 r. o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, zginęło ponad 1200 osób, a centrum zostało zniszczone w 90 proc. Atak ten rozpoczął działania zbrojne wojny światowej i nastąpił pięć minut przed ostrzelaniem Westerplatte. Dlatego to miejsce od kilku lat odwiedza prezydent Duda.

Tego samego dnia o godz. 4.45 na Westerplatte przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbędą się uroczystości państwowe organizowane przez Wojsko Polskie. Wezmą w nich udział przedstawiciele rządu. W tym samym czasie zabrzmi dzwon wieży kościoła św. Katarzyny Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i Pojednanie.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej. O godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein" ostrzelały polską placówkę na Westerplatte.

– 1 września dla Gdańska to zawsze bardzo ważna data. Wtedy zmieniły się losy nie tylko naszego miasta, Polski i Europy, ale także całego świata – przypomniała podczas konferencji prezentującej program uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Częścią miejskich obchodów jest wystawa poświęcona mjr. Sucharskiemu. Zostanie ona otwarta 31 sierpnia w Dworze Artusa. – Ten rok jest szczególny, to okrągła, 50. rocznica sprowadzenia do Gdańska prochów majora Henryka Sucharskiego. 31 sierpnia 1971 były one wystawione w Dworze Artusa i gdańszczanie tłumnie przychodzili, żeby oddać majorowi hołd. Teraz upamiętniamy tę datę – dodała Dulkiewicz.

Na wystawie można obejrzeć orła – rzeźbę nagrobną majora, która towarzyszyła szczątkom Henryka Sucharskiego w Dworze Artusa w 1971 roku. Ponadto list majora, który napisał do siostry tuż przed wybuchem wojny, dziennik oraz jeniecki nieśmiertelnik, fotografie i dokumenty archiwalne. 31 sierpnia o godz. 20.30 Dwór Artusa zostanie podświetlony biało-czerwonymi barwami, na jego dachu podniesiona zostanie flaga Polski. Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi hymn państwowy.

1 września uroczystości odbędą się też na placu Obrońców Poczty Polskiej (o godz. 12 odbędzie się uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców), a także pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego (godz. 9.00, budynek Dyrekcji Kolei). Jan Ożdżyński jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku. Uroczystości odbędą się też pod Victoriaschule (dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego). W tym miejscu od 1 do 15 września 1939 r. Niemcy więzili i torturowali działaczy polskich w Wolnym Mieście Gdańsku.

IPN organizuje zaś akcję składania kwiatów na grobach Westerplatczyków. Muzeum II wojny światowej w Gdańsku przygotowało widowisko muzyczne.