Na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pokazany został pistolet Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm, który w 2019 r. został odnaleziony przy szczątkach jednego z poległych westerplatczyków.

- Jest to jak dotąd jedynym egzemplarzem broni palnej odkryty w trakcie badań archeologicznych, związany z obroną Westerplatte i żołnierzami, którzy bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. Pistolet odnaleźliśmy w jednej z pięciu mogił w trakcie badań prowadzonych na Westerplatte przez Muzeum w 2019 r. – poinformował Filip Kuczma kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ. - Była to mogiła zbiorowa, z której podjęliśmy szczątki pięciu osób – wszyscy ci żołnierze zginęli 2 września 1939 r. w zniszczonej w trakcie bombardowania wartowni nr 5. Pistolet odnaleźliśmy przy lewej kości udowej jednego z poległych żołnierzy, co wskazuje, że mógł on znajdować się w kieszeni munduru. Żołnierz ten został zidentyfikowany w wyniku badań genetycznych jako kapral służby zasadniczej Bronisław Perucki – dodał Filip Kuczma.

We wrześniu 1939 r. na uzbrojeniu załogi Westerplatte znajdowało się około czterdziestu pistoletów i rewolwerów różnych typów i kalibrów. Każdy oficer posiadał pistolet jako broń osobistą. Ponadto w pistolety służbowe wyposażeni byli niektórzy podoficerowie.

Prezentowany na wystawie pistolet jest jak dotąd jedynym egzemplarzem broni palnej odnalezionym w trakcie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 roku na Westerplatte.

Jak przypominają eksperci muzeum Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm był pierwszym masowo produkowany pistoletem samopowtarzalnym, który odniósł sukces na rynku komercyjnym. W latach 1899 – 1914 wyprodukowano około 735 tysięcy egzemplarzy tej broni.

Oprócz pistoletu muzeum pokazało n wystawie ciężki karabin maszynowy wz. 30. Przed wojną i w czasie kampanii polskiej 1939 roku był to podstawowy ciężki karabin maszynowy jaki znajdował się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Wyprodukowano ich około 8 tysięcy sztuk. W tego typu broń uzbrojona była również załoga z Westerplatte – znajdowało się tam ok. 18 sztuk tego typu karabinu.

Karabin maszynowy został przekazany do muzeum przez policję i prokuraturą z Legionowa. Nie został odnaleziony na terenie Westerplatte.