Minister edukacji zareagował na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, który zaapelował o wprowadzenie do programu nauczania historii męczeństwa polskich dzieci podczas II wojny światowej.

Czarnek poinformował, że w ramach nowego przedmiotu uczniowie dowiedzą się m.in. o obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi czy o losach dzieci Zamojszczyzny.

Pytany o to, czy nie są to informacje zbyt drastyczne dla dzieci, Czarnek stwierdził, że tego typu tezy formułują osoby, które "w pierwszych 20 latach III Rzeczpospolitej urządziły w szkołach pedagogikę wstydu". Zdaniem ministra osoby te przedstawiały wyłącznie te złe karty Polaków jako szmalcowników wydających Żydów Niemcom, współwinnych Holokaustowi.

- To są środowiska, które absolutnie nie mają na myśli dobra polskich dzieci i młodzieży w sensie znajomości historii - uważa Czarnek. - Martyrologia też jest tą rzeczą, która powinna być znana polskim dzieciom i polskiej młodzieży. Historia obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi czy historia dzieci Zamojszczyzny jest nieznana i to jest wstyd dla państwa polskiego.