Do kołobrzeskiego muzeum przyjechał z Elbląga wyjątkowy eksponat. Na wystawie plenerowej przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu stanął niemiecki schron przeciwodłamkowy typu Mannesmamm Metallschutzzelle RL 3-38/44 Klein, czyli niewielki obiekt wartowniczy, odnaleziony na terenie elbląskiej jednostki wojskowej.

Wyprodukowano go prawdopodobnie między 1939 a 1943 r. Jest to jeden z nielicznych, stalowych tzw. Einmannbunkrów, jakie przetrwały w naszym kraju.

- Ten wyjątkowy obiekt otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Denar"z Elbląga. Jak się okazało, mimo blisko 80 lat od wyprodukowania oraz śladów po udziale w walkach - przestrzelinach, schron jest w naprawdę bardzo dobrym stanie – informuje dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz.

Ważący 600 kg, wykonany ze spawanych płyt stalowych grubości 10 mm dzwon zainstalowany został na wystawie plenerowej.

„Projekt Schron" to autorski program ratunkowy a zarazem naukowo-badawczy, realizowany przez Muzeum Oręża Polskiego. Jego celem jest inwentaryzacja często zapomnianych a przez to skazanych na zniszczenie reliktów fortyfikacji z czasów II wojny światowej.

– Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy mają wiedzę na temat różnego rodzaju schronów, zwłaszcza tych mniejszych. Jesteśmy w stanie je odpowiedni zabezpieczyć oraz przetransportować na muzealną wystawę, a co za tym idzie zachować dla przyszłych pokoleń. Wszystkie trafią do tworzonego właśnie w naszej placówce skansenu fortyfikacyjnego – apeluje dyrektor Muzeum.

Informacje na temat obiektów można zgłaszać na adres e-mail: alekost@wp.pl lub pod numerem telefonu: 601 402 400.