Inicjatorem projektu jest Polish Air Force Memorial Committee w Londynie pod kierownictwem Ryszarda Kornickiego, syna ostatniego dowódcy Dywizjonu 303, ppłk Franciszka Kornickiego.

Tuż po inwazji na okupowaną przez III Rzeszę Francję, 6 czerwca 1944 r. w Normandii urządzono szereg wysuniętych lądowisk w celu wsparcia sił lądowych. Wśród nich znalazło się lotnisko "B10" w Plumetot, które działało od 10 czerwca 1944 r. Od sierpnia do września 1944 r. miejsce to było bazą, z której operowały trzy dywizjony polskich samolotów bojowych.

materiały prasowe

To właśnie w związku z tym faktem, postanowiono upamiętnić to miejsce i zbudować pomnik, który uhonoruje polskich lotników. Pomnik stanie niedaleko plaży, na której lądowali Anglicy, blisko byłego pierwszego pasa startowego "B10" w centrum miasteczka Plumetot, 12 km od Caen.

Inicjatorzy budowy zakładają, że miejsce to będzie służyć jako punkt centralny dla społeczności Plumetot, krewnych weteranów oraz dla zwiedzających region. Przypomnijmy, że miejsca walk w Normandii co roku zwiedza kilka milionów osób.

Projekt pod tytułem "Victory Fly Past Memorial" - "Zwycięski lot" wygrał dwuetapowy międzynarodowy konkurs na Pomnik Polskich Sił Powietrznych w Normandii. Pomnik ma być odsłonięty podczas uroczystości 75 rocznicy lądowania wojsk alianckich 9 czerwca 2019 r. w obecności władz, przedstawicieli wojsk alianckich i gości specjalnych. Rzeźba będzie miała kształt litery V jak "Victory" - "Wiktoria" i symbolizuje zwycięski lot lotników polskich. Projekt odzwierciedla udział trzech dywizjonów myśliwskich, 131 Skrzydła Myśliwskiego w bitwie o Normandię w czerwcu 1944 r.

Z materiałów konkursowych wynika, że budżet inwestycji wynosi do 10 tys. funtów. Kwota ta ma w pełni obejmować opłatę, wydatki, wszystkie koszty związane z tworzeniem i transportem pomnika, ubezpieczeniem i podatkiem VAT. Roboty ziemne i koszty instalacji zostaną pokryte przez gminę Plumetot.