Rz: Muzeum Topografia Terroru powstanie dopiero w 2010 roku. Co będzie z planowaną przez was wystawą poświęconą 70. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę?

Andreas Nachama, szef Fundacji Topografia Terroru:

Tak jak planowaliśmy, zostanie otwarta 1 września 2009 roku. Jeszcze w tym miesiącu powinny zapaść ostateczne decyzje dotyczące umieszczenia jej w sąsiednim budynku. Z okien rozciąga się widok na teren kompleksu, gdzie mieściły się w przeszłości główne instytucje nazistowskiego terroru. Przez tutejsze katownie gestapo przewinęły się co najmniej trzy tysiące Polaków.

Miejsce martyrologii narodu polskiego w stolicy Niemiec?

Zamierzamy przedstawić Polskę jako swoiste laboratorium nazistowskiego terroru. Wypróbowano tam wszystko, co później stosowano w innych okupowanych krajach. Chodziło o przesiedlenia Polaków oraz ich fizyczną likwidację. Nikogo nie powinno dziwić, że skutki tych działań Polska odczuwa do dzisiaj.

Czy wystawa przyczyni się do likwidacji luki w pamięci Niemców o cierpieniach Polaków?

Na pewno ułatwi poznanie wydarzeń historycznych. Rzucamy kamyk w wodę i zobaczymy, co się stanie.

W bezpośrednim sąsiedztwie Topografii Terroru ulokowane zostanie rządowe miejsce pamięci przymusowych wysiedleń Niemców. Czy to będzie właściwie sąsiedztwo?

Uważam, że tak. Jeżeli już taka placówka musi powstać, to dobrze, że w pobliżu naszego miejsca pamięci. Zwiedzający te miejsca będą mieli możliwość porównania i stworzenia sobie własnego obrazu wydarzeń.