Niewiele wiemy o tych zaginionych ludach: Mochica, Lambayeque, Chachapoyas, Chimu. Ale budowle – piramidy w okolicach dzisiejszego Trujillo, akwedukty w Cumbemayo czy twierdza Kuelap oraz odnalezione przez archeologów zabytki rękodzieła – dowodzą, że dawni mieszkańcy Północnych Królestw wyróżniali się biegłością w architekturze i znali obróbkę metali. Dziś to właśnie zabytki prekolumbijskie – oprócz urody kolonialnych miast u stóp andyjskich szczytów, słonecznego, rajskiego klimatu i wspaniałych plaż nad Pacyfikiem – przyciągają tu turystów z całego świata.

[srodtytul]Cajamarca[/srodtytul]

Kiedy Pizarro z garstką swych konkwistadorów dotarł do Cajamarki, ujrzał przed sobą w śródgórskiej kotlinie o kształcie trójkąta o boku ok. 10 km tysiące namiotów inkaskich wojowników. Sam Atahualpa obozował w pobliżu oddalonych o parę kilometrów od miasta gorących źródeł, znanych jako Banos de los Incas – i zapewne korzystał z leczniczych kąpieli. Wody w Cajamarce, zawierające m.in. związki siarki, nadal cieszą się zasłużoną sławą wśród kuracjuszy, obok stawów z czasów Inków wybudowano nowoczesne baseny i hotele spa. Nad liczącym dziś prawie 100 tys. mieszkańców miastem wznosi się wzgórze Santa Apolonia z wykutym w skale „Tronem Inków” na szczycie. Z wierzchołka, wśród morza parterowych domów otaczających dawne kolonialne centrum, można dostrzec dachy monumentalnego zespołu szpitali Complejo de Belen, wybudowanego przez Hiszpanów w XVII – XVIII w. dla miejscowej ludności, i wieże barokowego kościoła San Francisco przy głównym placu Plaza de Armas. Kilkadziesiąt kroków od placu przy uliczce Jiron Amalaia Puga odnajdziemy niewielki budynek z pochylonymi, spękanymi murami i zapadniętą posadzką. To „komnata okupu”, El Cuarto del Rescate, gdzie według legend gromadzono złoto i srebro, którym Atahualpa miał zapłacić za uwolnienie z rąk Hiszpanów. W rzeczywistości było to prawdopodobnie tylko więzienie wodza Inków.

El Cuarto del Rescate to jedyny w mieście budynek pamiętający inkaskie imperium. Ale w niedalekim Cumbemayo zachowały się liczące ok. 9 km długości kanały irygacyjne i akwedukt sprzed ponad tysiąca lat – najstarsza taka budowla w Ameryce Południowej, dzieło wcześniejszej, rodzimej kultury Cajamarca. Najszacowniejszych jej przedstawicieli chowano w wykutych w wulkanicznym zboczu „ventanillas”, przypominających niewielkie okna kryptach, w pobliskim Otuzco.

Dzisiejsza Cajamarca to zamożny ośrodek górniczy i rolniczy, znany dzięki jednej z największych na świecie kopalni złota oraz dzięki mleczarstwu i serom.

[srodtytul]Kuelap[/srodtytul]

Trzeba od trzech do czterech godzin marszu pod górę – nieco mniej na grzbiecie muła – by dotrzeć do położonej na wysokości 3 tys. m n.p.m., w pobliżu miasta Chachapoyas, górskiej twierdzy Kuelap. Jej kamienne mury ukryte wśród wyniosłych drzew, zielonej leśnej gęstwiny i kwiatów długo opierały się najeźdźcom. Państwo Chachapoyas, na skraju tropikalnej dżungli, między dopływami Amazonki Maranon i Utcubamba, jako jedno z ostatnich w północnym Peru uległo Inkom, a potem Hiszpanom. W imponującej cytadeli, budowanej przez dwa wieki z kamienia, otoczonej murem 20 m wysokości – ukończonej prawdopodobnie w IX w. – odnaleziono ruiny ponad 400 budynków, bogato zdobionych dekoracjami rzeźbiarskimi.

[srodtytul]Trujillo[/srodtytul]

Jedno z pierwszych osiedli założonych przez Hiszpanów na kontynencie południowoamerykańskim. Najważniejszy ośrodek handlowy i przemysłowy północnego Peru zawdzięcza swój rozwój uprawie trzciny cukrowej, dziś jego okolice słyną w świecie z plantacji szparagów na eksport. A także z pobliskich prekolumbijskich zabytków, piramid Słońca i Księżyca, wzniesionych 1,5 tys. lat temu przez lud Mochica, oraz stolicy państwa Chimu – Chan Chan. Z liczącego ok. 10 tys. domów, świątyń i akweduktów miasta zbudowanego ok. 1300 r. z suszonej cegły adobe zachowały się nie tylko fundamenty, ale i fragmenty glinianych ścian ze wspaniałymi freskami.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

[srodtytul]Chiclayo[/srodtytul]

Przed 20 laty na wschód od miasta peruwiańscy archeologowie odnaleźli najbogatszą starożytną nekropolię na zachodniej półkuli. Piramidy adobe z okresu kultury Mochica kryły największy zbiór ozdób i przedmiotów ze złota, jaki kiedykolwiek odnaleziono w Ameryce Łacińskiej. Można je oglądać w Muzeum Królewskich Grobów, jednym z najnowocześniejszych w tej części świata.

[srodtytul]Mancora[/srodtytul]

Legendarna plaża amatorów surfingu i jedno z najlepszych kąpielisk w Peru – tej części wybrzeża nie sięga już zimny prąd peruwiański, dzięki czemu woda ma temperaturę ok. 25 stopni.

[ramka][srodtytul]Porady praktyczne[/srodtytul]

[b]Dojazd:[/b]

? z Warszawy do Limy np. przez Paryż i Nowy Jork samolotem linii Delta lub American Airlines – od ok. 2700 zł w obie strony

? z Limy do Cajamarki samolotem LC Busre – 350 soli peruwiańskich (PEN),

? autobusem (13 – 16 godz.) linii Linea lub Cruz del Sur – 100 – 115 PEN [b]Hotele:[/b]

? La Laguna Seca, Cajamarca – 182 PEN ? Bolivar, Truijllo – 130 PEN ? Grand Hotel, Chiclayo – 110 PEN

? San Ignazio, Cajamarca – 72 PEN ? Hotel de Turistas, Chachapoyas – 66 PEN

? 1 sol peruwiański PEN – 0,76 zł[/ramka]