Celem japońskiego zespołu było dotarcie w rejon wyspy, zadanie jak największych strat wrogiej flocie, osadzenie okrętów na mieliźnie i wsparcie ogniowe oddziałów walczących na lądzie. Stalowemu gigantowi towarzyszyło osiem niszczycieli i lekki krążownik „Yahagi”.

Wieczorem 6 kwietnia 1945 roku cesarska flotylla została wykryta przez amerykański okręt podwodny USS „Threadfin”. Do walki z japońskim kolosem rzucono cały zespół uderzeniowy wiceadmirała Mitschera. Rankiem 7 kwietnia samoloty z lotniskowca „Essex” zlokalizowały Japończyków ok. 450 km od Okinawy. Wkrótce w powietrze wzbiło się 350 amerykańskich samolotów torpedowo-bombowych.

Atak rozpoczął się o godzinie 12.30. Ponad 200 automatycznych działek przeciwlotniczych zamontowanych na pancerniku nie mogło odmienić losów okrętu. O godz. 14.23 ugodzony 11 torpedami i siedmioma bombami „Yamato” zakończył swój żywot w otchłaniach Pacyfiku. Na dno poszło jeszcze sześć japońskich jednostek. Amerykanie stracili dziesięć samolotów i 12 lotników.