Ale znajdziemy wśród nich także inicjatywę odcinającą się od wielkiej polityki – bazującą na tym, co możemy osiągnąć dzięki ruchom społecznym lub oddolnym inicjatywom.

Festiwal „Wyłącz system” odbywa się po raz drugi. W ubiegłym roku jego goście mogli na przykład... ponarzekać. Ich utyskiwania na codzienne życie zostały nagrane, a następnie zmiksowane na żywo. W tym roku projekt ten będzie kontynuowany w akcji „Zadowolenie zarchiwizowane – badania terenowe zadowolenia Polaków z Polaków”. Zaproszeni goście i widzowie opowiedzą historie wspólnych działań, inicjatyw obywatelskich, których rezultaty przerosły oczekiwania twórców.

Wspomnień można też posłuchać podczas „Transferu doświadczeń” Ewy Stankiewicz – jej krótkie filmy przypomną (lub uświadomią młodszemu pokoleniu), jak wyglądały zakupy, wakacje czy święta w czasach PRL. A jeśli obudzi się w nas chęć przekazania podobnych historii samemu – będzie ku temu okazja w „Niewidzialnym mieście” Elżbiety Ciżewskiej. Podczas solidarnościowego spaceru po wielkim planie Warszawy (na mapie zaznaczono m.in. drukarnię, komitety wyborcze, Latający Uniwersytet) wszyscy mogą się podzielić wspomnieniami i zostawić je dla następnych przechodniów.

Aktywna publiczność będzie promowana – dzięki „Tele-re-wizorowi” sama stworzy program telewizyjny. Ale taki bez seriali, teleturniejów czy zachodnich filmów. Wśród elementów tej niezwykłej ramówki znajdą się „Koncert życzeń”, „Dziennik telewizyjny” i pierwsze polskie reklamy.

Podobna, choć już pasywna, formuła towarzyszy projektowi „Radiostacja”. Dzięki niej można odsłuchać dawne radiowe audycje.

Gdy już się dowiemy, jak wyglądało zwyczajne życie, czas spojrzeć na polityków i tych, którzy doprowadzili do zmian – podczas akcji „Foton” goście festiwalu zrobią sobie zdjęcie z opozycjonistami i działaczami partyjnymi. Chętni przeskoczą nawet z Lechem Wałęsą przez płot stoczni.

Wszystkie proponowane wydarzenia odbędą się równolegle od godz. 18 w Domu Słowa Polskiego. Wyjątkiem jest finałowa Fiesta (za reżyserię której odpowiadają Marta Wójcicka i Igor Gorzkowski) – taneczna zabawa symbolizująca radość życia w wolnym kraju rozpocznie się o godz. 21 i potrwa co najmniej do północy, gdy wzniesiony zostanie toast.

Artystyczne instalacje przygotują na Fiestę Kuba Bąkowski, Mikołaj Grospierre i Dominik Cymer, a do tańca zagrają Karl Hector & the Malcouns, hiphopowy didżej Daniel Drumz (często współpracujący z jazzmanami) oraz jego kolega Mr Krime. Wystąpi też międzynarodowa formacja, w skład której wchodzą muzycy z Polski, Kuby i Wielkiej Brytanii, czyli Trifonidis Free Orchestra. Zaproponuje nowoczesny free jazz z elementami muzyki etnicznej.

Na koniec zagra Burn Reynolds, który swą przygodę za didżejską konsoletą zaczął w latach 90., grał w wielu sound systemach, prowadził audycje radiowe i założył funkowy Soul Service.

[i] Wyłącz system vol. 2, Dom Słowa Polskiego, ul. Miedziana 11, wstęp wolny, program: [link=http://www.wylaczsystem.pl]www.wylaczsystem.pl[/link], piątek (4.06), godz. 18 – 22[/i]

[ramka][b]Imprezy towarzyszące[/b]

Czołg///Samba

Czołgi to symbole niemal każdego totalitaryzmu (jak te widziane w Polsce podczas stanu wojennego, na ulicach Pragi czy na placu Tiananmen). Jest jednocześnie obiektem pożądania małych chłopców marzących o byciu żołnierzem. Organizatorzy „Wyłącz system vol. 2” chcą akcją „Czołg///Samba” zaproponować inne spojrzenie na ten pojazd. Finałem projektu autorstwa Thomasa Harzema – skierowanego i do dorosłych, i do dzieci – ma być przemarsz z placu Defilad do Domu Słowa Polskiego na finałową Fiestę festiwalu. Początek w piątek na pl. Defilad o godz. 19.

Uwalnianie przestrzeni

„Wyłącz system vol. 2” zamknie akcja „Uwalnianie przestrzeni” organizowana z Nowym Teatrem. To jeden z najciekawszych projektów festiwalowych – niestety, na większość z kilkunastu pomysłów wprowadzających warszawian do mało znanych obiektów, takich jak Instytut Awangardy, podziemia metra na Targówku, syfon pod rondem Dmowskiego czy gazownia na Woli, nie ma już miejsc. Pozostały do wyboru:

• Pracownia Zbigniewa Dłubaka

Zwiedzanie byłej pracowni (1957 – 1967) przy ul. Puławskiej 24a jednego z najważniejszych przedstawicieli powojennej sceny artystycznej, fotografa i malarza Zbigniewa Dłubaka. Początek zwiedzania w sobotę, godz. 16, 16.30, 17 i 17.30

• Pałacyk Rusieckiego

Budowla przy ul. Lwowskiej 13 powstała w 1912 roku na zamówienie Stanisława Ursyna Rusieckiego, który trzymał w nim swoją kolekcję sztuki. Miejsce to ma też swoją historię powstańczą, bo podczas wojny działał tu szpital. Początek zwiedzania w sobotę, godz. 10, 10.45, 11.30, 12.15

• Dział zbiorów specjalnych GBL

W budynku przy ul. Jazdów 1 od 1792 do 1944 roku mieścił się słynny Szpital Ujazdowski. Dziś funkcjonuje tu Dział Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej dokumentujący historię polskiej medycyny i farmacji.

Początek zwiedzania w sobotę, godz. 11 i 12. Wstęp na wszystkie akcje jest wolny, ale na Fiestę i „Uwalnianie przestrzeni” obowiązuje internetowa rejestracja na stronie: [link=http://www.wylaczsystem.pl]www.wylaczsystem.pl[/link].

[i]sw[/i][/ramka]