Jaki jest stereotyp Żydów w Polsce i Polaków w Izraelu?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w publikacji „Brzemię pamięci. Współczesne stosunki polsko-izraelskie”. Składają się na nią artykuły naukowców z Polski i Izraela.

Niezwykle ciekawa jest historia przywracania stosunków dyplomatycznych między Polską a Izraelem. Relacje zostały zerwane przez władze PRL w 1967 roku. Oficjalnie nawiązano je ponownie dopiero w 1990 roku. Powolne przechodzenie od wzajemnej wrogości do przyjaźni opisują osoby, które odegrały w tym procesie kluczową rolę: pierwszy ambasador Izraela w Polsce Mordechai Palzur i pierwszy ambasador Polski w Izraelu Jan Dowgiałło.

Nad tym, jak brzemię pamięci odcisnęło się na naszych wzajemnych stosunkach, zastanawia się Władysław Bartoszewski. A prof. Jadwiga Staniszkis analizuje, jak wpłynęła na nie luka pokoleniowa, która pojawiła się w okresie PRL.

Ale „Brzemię pamięci” to również książka o Izraelu. „Warto zastanowić się nad tym, jak funkcjonuje współczesne Państwo Izrael, gdy sprawy prywatne obywateli związane są tak mocno z religią, chociaż spora ich część nie deklaruje z nią głębszego związku. Kim jest Izraelczyk? Czy Arab z Nazaretu, poseł z ramienia partii arabskiej, jest Izraelczykiem, czy tylko Żyd może nim być? Czy Państwo Izrael może być zarówno żydowskie i demokratyczne?” – stawiają pytania redaktorzy naukowi książki dr Elżbieta Kossewska i prof. Szewach Weiss.

[ramka][b]Brzemię pamięci. Współczesne stosunki polsko-izraelskie[/b]

[i]pod red. Elżbiety Kossewskiej[/i]

Neriton, 2010[/ramka]