Inicjatorem projektu jest Polish Air Force Memorial Committee w Londynie pod kierownictwem Ryszarda Kornickiego, syna ostatniego dowódcy Dywizjonu 303 ppłk Franciszka Kornickiego.

Twórcą pomnika jest architekt Alexander Smaga (autora m.in. niezrealizowanej do dzisiaj koncepcji pomnika Armii Krajowej w Krakowie), który mieszka w Krakowie i Londynie. Jego dziadek brał udział w bitwie pod Monte Cassino.

Stworzył on projekt „Zwycięski lot". Rzeźba ma kształt litery V jak "Victory" - "Wiktoria" i symbolizuje zwycięski lot lotników polskich. Znak V kojarzony jest z symbolicznym gestem brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, a także symbolizuje skrzydła samolotu. W literę wpisane są trzy modele samolotów Spitfire Mk IX, które spoczywają na przewodach łączących ramiona litery V. Modele samolotów zostały zbudowane z polerowanej stali odpornej na działania klimatu morskiego. Pomnik został otoczony kamieniami.

Projekt ten odzwierciedla udział 131 Skrzydła Myśliwskiego, które tworzyły 302 Dywizjon Myśliwski Poznański, 308 Dywizjon Myśliwski Krakowski i 317 Dywizjon Myśliwski Wileński w bitwie o Normandię w czerwcu 1944 r.

Tuż po inwazji na okupowaną przez III Rzeszę Francję, 6 czerwca 1944 r. w Normandii urządzono szereg wysuniętych lądowisk w celu wsparcia sił lądowych. Wśród nich znalazło się lotnisko "B10" w Plumetot, które działało od 10 czerwca 1944 r. Od sierpnia do września 1944 r. znajdowała się tam baza, z której operowały trzy dywizjony polskich samolotów bojowych.

To właśnie w związku z tym faktem, postanowiono upamiętnić to miejsce i zbudować pomnik, który uhonoruje polskich lotników. Pomnik stanie niedaleko plaży, na której lądowali Anglicy, blisko byłego pierwszego pasa startowego "B10" w centrum miasteczka Plumetot, 12 km od Caen.

Inicjatorzy budowy zakładają, że miejsce to będzie służyć jako punkt centralny dla społeczności Plumetot, bliskich weteranów oraz zwiedzających region. Przypomnijmy, że miejsca walk w Normandii co roku zwiedza kilka milionów osób.

W odsłonięciu pomnika wezmą udział m.in. władze Normandii, oficerowie Wojska Polskiego, wojsk alianckich i goście z Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Uroczystość ta wpisana jest w obchody 75-lecia inwazji na Normandię.