W piątek mija 32. rocznica tych wydarzeń. Na ulicach stolicy i wielu polskich miast pojawiło się wojsko, a tysiące działaczy podziemnej „Solidarności" zamknięto w więzieniach i obozach internowania.

Obchody zaczęły się już wczoraj wieczorem. Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki pojawiło  się symboliczne Światło Wolności. Instytut Pamięci Narodowej, który jest organizatorem wielu imprez, zachęca, aby w piątek o godz. 19. 30  zapalić w oknie świeczkę dla uczczenia ofiar stanu wojennego. Światełko będzie można też „zapalić" na stronie internetowej IPN. W ub. roku zrobiło to 11 tys. osób. IPN organizuje też konkurs fotograficzny „Zapal Światło Wolności", szczegóły na fanpage'u Instytutu. Do zapalenia świeczek namawia też prezydent Bronisław Komorowski.

Podobnie jak w ub. roku, na ulice stolicy wyjedzie zabytkowy Ikarus 280. Oklejony reprodukcją z okresu stanu wojennego autobus wyruszy o godz. 10 z pl. Konstytucji. Potem dojedzie do al. Niepodległości, Rakowieckiej, Marszałkowskiej, skręci na Krakowskie Przedmieście i dalej przez Miodową, Andersa, plac Bankowy i Marszałkowską dojedzie do Pałacu Kultury, a potem wróci na pl. Konstytucji.

– To z jednej strony trasa przejazdu kolumn milicyjno-wojskowych z 1981 roku, a z drugiej adresów związanych ze stanem wojennym – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN. I dodaje, że autobus będzie mijał ważne budynki z tamtego okresu, m.in. więzienie przy ul. Rakowieckiej, siedzibę MSW, siedzibę regionu mazowieckiego NSZZ „Solidarność" przy ul. Mokotowskiej, Radia Solidarność przy ul. Poznańskiej, a także siedzibę Komendy Stołecznej MO, Dom Partii przy rondzie de Gaulle'a czy siedzibę prymasa przy ul. Miodowej. – Przez dwie godziny będzie można posłuchać opowieści o stanie wojennym czy piosenek z tego okresu – opowiada Andrzej Arseniku.

Ikarus będzie kursował co dwie godziny. Od 10 do 16. Przejazd nim jest bezpłatny.  Na tzw. patelni przy stacji metra Centrum już o 6 rano zacznie  się happening zorganizowany przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska. W jego ramach pojawią się tam transportery opancerzone czy ZOMO-wcy przy koksownikach.

O godz. 10 w dolnym kościele św. Krzyża spotkanie dla licealistów z opozycjonistą Adamem Borowskim i prof. Antonim Dudkiem.

Przed kościołem św. Stanisława Kostki  na Żoliborzu będzie można obejrzeć wystawę „Ofiary stanu wojennego". Przedstawiono na niej sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego i czasów późniejszych, w tym trzech księży zamordowanych w 1989 r. Otwarcie wystawy poprzedzi o godz. 15 msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.

W Teatrze Kamienica już po raz drugi odbędzie się wieczór wspomnieniowy, nawiązujący do działań konspiracyjnego Teatru Domowego. Na scenie wystąpi Emilian Kamiński.  Zaproszenia na spektakl można zdobyć na Facebooku (www.facebook.com/edu.ipn).

Wieczorem o godz. 20.30 w dolnym kościele św. Krzyża koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ