Mauzoleum, częściowo umieszczone pod ziemią i przykryte trawą, będzie się składało z czterech pawilonów, w których zostanie złożonych 280 trumienek ze szczątkami żołnierzy zamordowanych przez komunistów. Cztery wejścia, stanowiące rodzaj pęknięć, będą prowadziły w dół do niezadaszonego centrum. Taki pomnik jeszcze w tym roku powstanie na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

W przyszłości, w miejscu, gdzie dzisiaj znajdują się współczesne nagrobki, powstanie plac wznoszący się łagodnie ku górze, zakończony murem ze znakiem Polski Walczącej i nazwiskami pomordowanych.

Projekt architektów: Leszka M. Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy, zwyciężył w konkursie architektonicznym na koncepcję mauzoleum. Zespół ten przygotuje teraz dokumentację budowy obiektu.

– Tę pracę wybrałam już pierwszego dnia posiedzenia jury i dostała ona pierwszą nagrodę. Dostała także najwyższe oceny od wszystkich członków jury – przyznała zasiadająca w nim Zofia Pilecka, córka legendarnego rotmistrza.

– Mam nadzieję, że Panteon stanie się zwieńczeniem epoki, która już nigdy nie wróci – dodał współautor projektu architekt Leszek M. Czaja.

Prof. Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (organizatora konkursu), poinformował, że ok. 1 czerwca powinna się rozpocząć budowa mauzoleum.

– 27 września z udziałem najwyższych władz państwowych odbędzie się uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie tego miejsca – zapowiedział. Tego dnia będziemy obchodzili 76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 1948–1956 dokonywano tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. W ostatnich trzech latach na nekropolii prowadzone były prace ekshumacyjne. Znaleziono szczątki 200 osób. Do dzisiaj zidentyfikowano 40.

Aby zakończyć ekshumacje, trzeba przenieść w inne miejsce przeszło 200 grobów cywilnych z późniejszego okresu, które znajdują się na sąsiedniej działce. IPN szacuje, że w tym miejscu mogą jeszcze spoczywać szczątki ok. 80 osób.