W zawodach uczestniczy 25 reprezentacji narodowych. Turniej potrwa do 3 maja, odbywa się na terenie zamku krzyżackiego w Malborku.

Walki rozpoczęły się wczoraj od starć w kategorii broni drzewcowej mężczyzn oraz kobiet. „Wyrównane starcia przekładały się na liczne złamania drzewców oraz rundy dogrywkowe. Najlepszy przykład stanowiło niezwykle emocjonujące starcie finałowe mężczyzn pomiędzy Anglią i Hiszpanią. Po regulaminowych rundach zawodnicy zadali tyle samo trafień. Potrzebnych było aż 5 rund dogrywki żeby wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie złote medale w kategorii broni drzewcowej zdobyli w walkach mężczyzn – Anglia, w walkach kobiet – Nowa Zelandia" – opisuje Ada Kamińska, z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Jak dodaje był to dzień pierwszych medali dla Polski - w walkach „jeden na jeden" w kategorii broni drzewcowej mężczyzn brązowy medal zdobył Robert Szatecki, a w walkach „jeden na jeden" broni drzewcowej kobiet srebro zdobyła Kamila Henkelman.

W walkach „pięciu na pięciu", a także „dziesięciu na dziesięciu" rycerzy nie uczestniczyły polskie drużyny. „W „piątkach" starcia w swoich grupach bez ani jednej przegranej zakończyły drużyny USA oraz Danii" – opisuje Ada Kamińska.

Z kolei w „dziesiątkach" bardzo dobrze zaprezentowali się Japończycy, debiutujący w tej kategorii. „Niestety ze względu na kilka kontuzji musieli wycofać się w połowie rywalizacji w swojej grupie. Najlepszy bilans zwycięstw w „dziesiątkach" osiągnęły Austria, oraz Dania" – informuje przedstawicielka Muzeum.