Bitwa o Stalingrad, która trwała od 17 lipca 1942 roku do 2 lutego 1943 roku uważana jest za jeden z punktów zwrotnych II wojny światowej - klęską niemieckiej armii pod Stalingradem rozpoczęła odwrót Niemców na froncie wschodnim.

W 80. rocznicę zakończenia bitwy resort obrony Rosji publikuje materiały ze swojego Centralnego Archiwum w ramach nowego projektu multimedialnego "Stalingrad: wielkiej zwycięstwo w Wielkiej Wojnie".

Czytaj więcej

Stalingrad czeka na przemówienie Putina

Opublikowane dokumenty to m.in. fotokopie decyzji rosyjskiego dowództwa, rozkazów wydawanych przez Józefa Stalina (pełnił wówczas m.in. funkcję ludowego komisarza obrony), raporty pisane dla Stalina z frontu, przechwycone przez Armię Czerwoną niemieckie mapy operacyjne oraz oceny przebiegu walk o Stalingrad sformułowane przez niemieckie dowództwo.

Według resortu obrony Rosji duża część opublikowanych dokumentów dotyczy korespondencji Stalina z przedstawicielami dowództwa armii, Komitetu Obrony Państwa i sztabami jednostek walczących na froncie stalingradzkim.

Resort obrony Rosji podkreśla, że Niemcy stracili w czasie bitwy stalingradzkiej ponad 1,5 mln żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli i zaginionych).

Ministerstwo przekonuje, że publikacja dokumentów na temat bitwy stalingradzkiej ma na celu "ochronę prawdy historycznej i przeciwstawianie się fałszowaniu historii".