Chodzi o tzw. Harkis - żołnierzy algierskich biorących udział w wojnie o niepodległość Algierii po stronie Francji (w latach 1954-1962.

W czasie uroczystości we francuskim pałacu prezydenckim Macron prosił o przebaczenie zarówno Harkis, jak i ich potomków.

Proszę o przebaczenie

Emmanuel Macron, prezydent Francji, do Harkis i ich potomków

Macron zapowiedział też przyjęcie nowych przepisów, które umożliwią wypłacenie odszkodowań Algierczykom, którzy walczyli w Algierii po stronie Francji w wojnie o niepodległość tego kraju.

Harkis i ich potomkowie przez lata uważali, że Francja ich porzuciła i zdradziła po wojnie. Z ok. 200 tysięcy Algierczyków biorących udział w walkach z lat 1954-1962 po stronie Francji, kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych po wycofaniu się Francuzów z Algierii.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron: Nie będzie przeprosin za okupowanie Algierii

Tych, którzy przedostali się do Francji, umieszczono w specjalnych obozach i wielu odmawiano dostępu do szkół i innych praw przysługujących obywatelom Francji.

- Będziemy nadal bandażować rany, tak długo, dopóki nie zaleczą ich słowa prawdy - podkreślił Macron.

Kiedy rozpłakana kobieta, córka jednego z Harkis przerwała prezydentowi, Macron próbował ją uspokoić. - Słyszę was - zapewnił.

Macron nie sprecyzował na jakie odszkodowania będą mogli liczyć algierscy sojusznicy Francji z okresu wojny o niepodległość kraju. W 2018 roku rząd obiecał 40 mln euro dla Harkis i ich potomków w formie emerytur i innych świadczeń.