"Zapałczarnia" stara się o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Od 2002 roku na terenie częstochowskiej "Zapałczarni" istnieje Muzeum Produkcji Zapałek, a sam obiekt jest od tego czasu uznawany za unikatowy zespół dziedzictwa przemysłowego. Od 2015 roku "Zapałczarnia" stara się o uznanie jej za Pomnik Historii, a także wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Publikacja: 24.05.2023 16:38

Jeden z eksponatów w "Zapałczarni"

Jeden z eksponatów w "Zapałczarni"

Foto: Fot. Jerzy Piwowarski

Częstochowska "Zapałczarnia" powstała w 1881 roku - wybudowali ją przemysłowcy z Niemiec: Julian Huch i Karol von Gehlig. Od 1882 roku w fabryce rozpoczęto produkcję zapałek.

W 1912 roku zakład przeszedł w ręce Towarzystwa Akcyjnego W.A. Łapszyn z Petersburga z Zarządem na Królestwo Polskie w Warszawie. W 1913 roku większość drewnianej zabudowy fabryki zostało zniszczone w pożarze. Co ciekawe zniszczenia uwieczniono na 3-minutowym filmie, który jest najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii (film mogą zobaczyć odwiedzający Muzeum Produkcji Zapałek). 

Fot. Jerzy Piwowarski

Odbudowana i zmodernizowana fabryka została wykupiona przez Polskie Towarzystwo Przemysłu Zapałczanego SA a w 1925 roku wydzierżawiona do eksploatacji Spółce Akcyjnej przez Polski Monopol Zapałczany. W 1930 roku kolejny pożar uszkodził część maszyn i zabudowań fabryki.

W czasie II wojny światowej fabryką administrowali Niemcy.

Fot. Jerzy Piwowarski

Po II wojnie światowej "Zapałczarnia" została znacjonalizowana a od 1951 roku działała pod nazwą "Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego". Do 1997 roku była zakładem państwowym, a w 1997 roku, wykupiona przez pracowników, stała się Spółką Akcyjną.

W 2002 roku zarząd spółki, w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, utworzył na jej terenie Muzeum Produkcji Zapałek.

Od 2006 roku "Zapałczarnia" jest pierwszym punktem na śląskim Szlaku Zabytków Techniki.

Od 2010 roku fabryka znajduje się na liście zabytków Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Obecnie "Zapałczarnia" stara się o uznanie jej za Pomnik Historii oraz o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia Polski
W Sobiborze pokazane zostaną pozostałości komór gazowych
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Historia Polski
Izrael: Engelking i Tokarczuk z doktoratami. Kwaśniewski: Inna ocena w Polsce
Historia Polski
Rok 880 – pierwszy chrzest Polski?
Historia Polski
Zamach w Adrii. Droga bez powrotu
Historia Polski
W okolicach Kołobrzegu znaleziono bullę papieską
Historia Polski
Instytut Pileckiego upamiętni Polaków powieszonych za pomoc Żydom