Śledztwo prowadzone jest w sprawie zbrodni „dokonanej w celu wyniszczenia narodu żydowskiego, w okresie niemieckiej okupacji ówczesnego województwa wołyńskiego, prawdopodobnie pomiędzy 1941 a 1943 r. w okolicach cegielni położonej przy drodze prowadzącej do miejscowości Międzyrzec, powiat Równe, województwa wołyńskiego”. Ofiarami miało być około 100 osób narodowości żydowskiej, a sprawcami zbrodni niemieccy funkcjonariusze oraz ukraińscy policjanci.

Czytaj więcej

Pamięć o Wołyniu woła o cierpliwość i rozsądek

Jak informuje IPN podstawą do wszczęcia postępowania przygotowawczego były materiały wyłączone ze śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych w latach 1939 – 1945, przez członków OUN - UPA na polskich mieszkańcach ówczesnego województwa wołyńskiego.

Prokuratura ma zeznania Anny G., która przedstawiła okoliczności egzekucji ludności żydowskiej przeprowadzonej przez Niemców i policję ukraińską w pobliżu miejscowości Międzyrzec. Kobieta nie pamiętała dokładnie kiedy doszło do tej zbrodni.

Po egzekucji Żydów niemiecki żołnierz zastrzelił obydwu Ukraińców

Anna G. razem z ojcem zmierzała pieszo w kierunku miejscowości Międzyrzec. Na głównej drodze, w pobliżu starej cegielni zostali zawróceni, pod groźbą śmierci, przez niemieckie wojsko. Z pobliskiego parku, na wzniesieniu widzieli i słyszeli jak w pobliżu cegielni, ubrani w czarne mundury Ukraińcy, ustawili nad wykopanym dołem około 100 osób narodowości żydowskiej, po czym jeden z nich zastrzelił ich „automatycznym pistoletem-karabinem”. Kobieta zeznała, że jeden z Ukraińców oświadczył niemieckiemu żołnierzowi, że nie zastrzeli dziecka, które było wśród tych osób, ale wówczas zgłosił się inny policjant, który wykonał rozkaz.

Po egzekucji Żydów niemiecki żołnierz zastrzelił obydwu Ukraińców. 

Obecnie prokurator zarządził kwerendę w archiwach.