Muzeum mieści się w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej. To właśnie w Ostrowi Mazowieckiej wychowała się Maria Ostrowska, z którą Witold Pilecki wziął ślub. Po wybuchu wojny miasto znalazło się na granicy Generalnego Gubernatorstwa i Związku Sowieckiego. Maria Pilecka schroniła się tam wraz z dziećmi, mieszkała tam w czasie służby Witolda w armii Andersa i jego sfabrykowanego procesu przed komunistycznym sądem.

- Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego „superbohatera”, lecz także jako zwykłego człowieka – mówi Karol Madaj, dyrektor muzeum. – Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter. W soczewce historii miasta pokazujemy też losy Polski oraz dzieje Zagłady – bezprecedensowej zbrodni, o której informowały raporty Pileckiego z KL Auschwitz, a której jeden z pierwszych aktów rozegrał się nieopodal siedziby muzeum.

Maria i Witold Pileccy z synem Andrzejem, Ostrów Mazowiecka, 1932

Maria i Witold Pileccy z synem Andrzejem, Ostrów Mazowiecka, 1932

Foto: materiały prasowe

Wystawa „O Marii i Witoldzie Pileckich” zaaranżowana została na trzech poziomach historycznego domu, wybudowanego w 1901 roku przez Konstantego Ostrowskiego – ojca Marii Pileckiej. Na parterze i poddaszu autorzy przedstawili historię Marii, także w okresie po śmierci jej męża. Pokazali również jej najbliższą rodzinę i miasto. Postać rotmistrza na różnych etapach jego życia została zaprezentowana w ośmiu salach podziemnej części.

Wernisaż wystawy stałej odbędzie się 2 listopada o godz. 18, placówka otwarta będzie w dni robocze w godzinach 10 — 18, a w weekendy 11 — 17.