Materiał powstał we współpracy z Tauron

Energetyczny gigant, wspierając rozwój juniorskiej piłki nożnej, znalazł sposób na radosne świętowanie Dnia Niepodległości.

Już trzeci raz ponad 1000 dzieci z południa Polski wzięło udział w eliminacjach do wielkiego Finału TAURON Junior Cup. W trakcie rozgrywek młodzi zawodnicy, niejednokrotnie po raz pierwszy, mieli okazję zagrać na profesjonalnych boiskach na Śląsku, we Wrocławiu i Krakowie. Najlepsi z najlepszych 12 listopada w TAURON Arenie Kraków rozegrają mecze o zwycięstwa w swoich rocznikach. Wszystkie zwycięskie drużyny będą mogły liczyć na nagrody pieniężne. Zwycięzcy w każdej kategorii wiekowej otrzymają 15 tys. zł, drużyny z miejsca drugiego otrzymają 10 tys. zł, zaś z trzeciego 5 tys. zł. Dodatkowo najlepszy zespół 10-latków (najstarsi uczestnicy turnieju) wyjedzie na obóz szkoleniowy na Maltę.

Jednak nagrody to tylko fragment tego, o co tak naprawdę walczą piłkarze.

TAURON Junior Cup ma za zadanie wspierać młodych ludzi w kształtowaniu wartościowych postaw – szacunku do drugiego człowieka, samodyscypliny czy wytrwałości.

– Właśnie w ten sposób rozumiemy współczesny, codzienny patriotyzm, jako wzmacnianie cech, dzięki którym będziemy budować obywatelskie społeczeństwo. Chcemy, żeby młodzi ludzie potrafili brać odpowiedzialność za siebie i innych, zyskali poczucie sprawczości, a przy tym czerpali radość ze sportu, z bycia razem – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa TAURON Polska Energia, energetycznego koncernu, który od kilku lat organizuje sportowy turniej.

Termin zawodów nie jest przypadkowy. Rozgrywki mają być sposobem spółki na świętowanie Dnia Niepodległości. Przez sport i zabawę firma chce uczyć najmłodszych, czym jest troska o otoczenie, w którym żyją. Dodatkowo uczestnicy walczą nie tylko o nagrody dla siebie, ponieważ kluby grające w finale otrzymają też bony na zakup sprzętu sportowego. Najmłodsi zyskają więc poczucie, że regularny trening i długotrwały wysiłek przynoszą efekty, a praca w grupie i umiejętność myślenia o innych przekładają się także na osobiste sukcesy.

Ponadto TAURON Junior Cup na dobre zagościł już w kalendarzach rozgrywek juniorskich. Organizowane przez koncern rozgrywki stanowią jedną z najważniejszych imprez dla tej grupy wiekowej. Co istotne, w zawodach biorą udział drużyny tak z wielkich aglomeracji, jak i z mniejszych miejscowości z całej południowej Polski. W krakowskim finale wystąpią zespoły m.in. z dolnośląskiego Bolesławca czy Głuchołaz, małopolskiej Mszany Dolnej i Krynicy-Zdroju oraz śląskich Rachowic.

Udział w turnieju jest całkowicie bezpłatny. Patronem honorowym turnieju są premier RP Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin – wicepremier i minister aktywów państwowych oraz Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. Rozgrywki organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem SIEMACHA.

Materiał powstał we współpracy z Tauron