Podczas konferencji w Szczecinie przedstawiciele samorządów województwa zachodniopomorskiego podpisali deklarację programową „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”. Tym samym Pomorze Zachodnie zostało kolejnym regionem, który oficjalnie dołączył do walki z depresją. Wcześniej deklarację podpisali burmistrzowie i burmistrzynie Warszawy i samorządowcy z woj. śląskiego.
Tematem głównym konferencji była potrzeba tworzenia lokalnych sieci wsparcia, profilaktyki i szerszej edukacji na temat depresji. W Europie z chorobą tą zmaga się około 40 mln ludzi, w Polsce – 1,5 mln. Problem jest coraz poważniejszy. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.
– Wysoka frekwencja na wydarzeniach Komisji Europejskiej związanych ze zdrowiem psychicznym pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na przestrzeń do rozmowy o depresji – mówił podczas obrad Bartłomiej Balcerzyk, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce. – Mimo sporych odległości między miastami, w których organizowane są nasze debaty – Szczecinem, Katowicami i Warszawą, problemy, z którymi się spotykamy w zakresie zdrowia psychicznego, pozostają te same – zaznaczył przedstawiciel KE.
Bartłomiej Balcerzyk wyjaśniał także, że przy organizowaniu każdej konferencji pojawiają się podobne dylematy. Depresja dotyka wielu grup społecznych i nie zawsze w ten sam sposób. – Podczas przeszłych konferencji wybrzmiewały różne aspekty dotyczące zdrowia psychicznego. Jednym z nich było zdrowie psychiczne osób z niepełnosprawnościami, innym – depresja u osób starszych. Ważnym tematem jest też depresja u mężczyzn, to właśnie oni najczęściej popełniają samobójstwa, a depresja jest tego poważną przyczyną. W trakcie naszych spotkań młodzi ludzie podkreślali, że sytuacja dzieci i młodzieży w szkołach się pogarsza. Młodzież boi się stygmatyzacji i problemów ze zdrowiem psychicznym, nie wie też, gdzie szukać wsparcia – podkreślił Balcerzyk.
Jacek Wasik z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce zwrócił uwagę na pandemię Covid-19 jako znaczący czynniki pogarszającego się zdrowia psychicznego. – Pandemia przyniosła mnóstwo problemów gospodarczych w Europie i obnażyła ogromne niedostatki systemów opieki zdrowotnej w zakresie opieki psychiatrycznej. Dlatego podejmujemy działania, żeby poprawić sytuację, ale bez udziału samorządów są one skazane na niepowodzenie. Ich celem jest powszechny dostęp do odpowiedniej i skutecznej profilaktyki, skutecznej opieki psychiatrycznej i reintegracji po wyzdrowieniu – tłumaczył Wasik.