Gospodarka w centrum debat w Gdyni

Dyskusje o szerokim spektrum zagadnień, m.in. gospodarce morskiej, inwestycjach, technologiach, innowacjach i zdrowiu, stały się osią VI Forum Wizja Rozwoju, które odbyło się w Gdyni.

Publikacja: 21.06.2023 03:00

Polska stoi przed szansą wejścia w IV Rewolucję Przemysłową jako podmiot, który może rozwijać najnow

Polska stoi przed szansą wejścia w IV Rewolucję Przemysłową jako podmiot, który może rozwijać najnowsze technologie i kreować rzeczywistość – mówił w Gdyni Mateusz Morawiecki

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy Forum Wizja Rozwoju

– Cieszę się, że na kolejnym Forum Wizja Rozwoju (FWR) możemy dyskutować o najważniejszych sprawach przyszłości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest uodpornienie gospodarki na szoki, wstrząsy. Ale też dbałość o sprawy ludzkie, społeczne, o rozwój. Kiedy myślimy o FWR, można powiedzieć, że chodzi o ludzi, społeczeństwo, polskie rodziny. Ale gospodarka jest potrzebna, aby zasilać ten rozwój paliwem – powiedział premier Mateusz Morawiecki na otwarciu VI Forum Wizja Rozwoju, które odbyło się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

– Polska stoi dziś przed unikalną szansą wejścia w IV Rewolucję Przemysłową, która wokół nas już trwa, nie tylko jako naśladowca, ale jako ten podmiot, który sam współdecyduje o swoich losach, który ma szanse rozwijać najnowsze technologie i kreować rzeczywistość wokół nas. Ten najważniejszy skok w gospodarkę przyszłości musi odbyć się przy udziale przedsiębiorców – dodał premier, który podobnie jak przy poprzednich edycjach objął FWR patronatem honorowym.

Oficjalnie FWR 2023 otworzył dr inż. Andrzej Michalak, prezes Fundacji Forum Wizja Rozwoju. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę gościć państwa już po raz szósty na największym wydarzeniu gospodarczym w północnej Polsce. Gdynia po raz kolejny staje się miejscem spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem, odwagi pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej prezentowanej przez znakomitych panelistów oraz twórców strategii, programów i projektów – mówił prezes Michalak.

– Po potrzebach egzystencjalnych, potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Jesteśmy w miejscu, gdzie myśli się nie tylko o dniu dzisiejszym. Myśli się o jutrze, nie zapominając o tym, co było wczoraj – podkreślał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej. Zaznaczył, że tematyką Forum jest szeroko pojęte bezpieczeństwo, co wpisuje się w profil działalności Akademii, ale przede wszystkim w potrzeby Polski i Polaków.

List do uczestników Forum wystosowała Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu. – Ostatnie lata pandemii oraz wojny w Ukrainie stały się impulsem do zweryfikowania wyznaczonych kierunków działań. Już z doświadczenia wiemy, że wszelkie kryzysy niosą ze sobą potencjał zmian, stymulują do podejmowania nowych projektów, szukania skutecznych rozwiązań. Ważne jest zatem szerokie spojrzenie na rzeczywistość nie tylko przez pryzmat problemów, lecz możliwości, jakie się rysują – napisała Elżbieta Witek. – Żyjemy w czasach przełomu cywilizacyjnego. Obecna IV Rewolucja Przemysłowa niesie projekty rozwiązań w wielu dziedzinach życia, otwiera przed nami nowy świat. Dlatego niesłychanie ważna jest współpraca naukowców z przedsiębiorcami. Ufam, że tematyczne spotkania umożliwią wymiany informacji oraz zainspirują uczestników do podejmowania wspólnych projektów służących gospodarce i społeczeństwu – dodała.

W trakcie dwóch dni konferencji odbyło się 50 paneli dyskusyjnych, na których ponad 200 ekspertów z różnych dziedzin, a także ludzi świata biznesu, polityki i nauki rozmawiało o nowych projektach gospodarczych, ale także aktualnych trendach rozwojowych w europejskiej i światowej gospodarce oraz o innowacjach. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. energetyka, e-gospodarka, gospodarka morska, wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę w Polsce, finanse, inwestycje, zdrowie, ale także wyzwania związane z obecnością seniorów na rynku pracy.

Jak podkreślają organizatorzy Forum Wizja Rozwoju, jest to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. A udział w nim był okazją do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń biznesowych oraz poszukiwania możliwości realizacji wspólnych projektów gospodarczych.

Podczas uroczystej gali, która kończyła pierwszy dzień konferencji, zostały wręczone Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju dla najlepszych firm wyłonionych przez kapitułę. W tym roku nagrody zostały przyznane już po raz piąty. Mają one charakter honorowy, a ich głównym celem jest promowanie polskich przedsiębiorstw osiągających znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki.

Laureatami nagród przyznanych w siedmiu kategoriach zostały: Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria (w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu), spółka Eagle (badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii), PESA Bydgoszcz (ekomobilność), Interizon – Pomorski Klaster ICT (e-gospodarka), spółka Checly (start-up), firma Nanoseen (innowacyjność) oraz spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (zarządzanie).

Tradycyjnie już w ramach Forum miały miejsce także imprezy towarzyszące. Dyskusje podczas VI Kongresu Srebrnej Gospodarki, czyli wydarzenia poświęconego najstarszej części polskiego społeczeństwa, dotyczyły możliwości aktywizacji seniorów w zmieniającym się świecie. Wydarzeniem towarzyszącym FWR były również II Targi Pracy, których partnerem są Ochotnicze Hufce Pracy. Środowiska naukowe szczególnie aktywnie reprezentowane były podczas pokazów dziewięciu kół naukowych z sześciu renomowanych polskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Bydgoskiej.

Materiał powstał we współpracy Forum Wizja Rozwoju

Materiał powstał we współpracy Forum Wizja Rozwoju

– Cieszę się, że na kolejnym Forum Wizja Rozwoju (FWR) możemy dyskutować o najważniejszych sprawach przyszłości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest uodpornienie gospodarki na szoki, wstrząsy. Ale też dbałość o sprawy ludzkie, społeczne, o rozwój. Kiedy myślimy o FWR, można powiedzieć, że chodzi o ludzi, społeczeństwo, polskie rodziny. Ale gospodarka jest potrzebna, aby zasilać ten rozwój paliwem – powiedział premier Mateusz Morawiecki na otwarciu VI Forum Wizja Rozwoju, które odbyło się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pozostało 88% artykułu
Gospodarka
Komisarz Elisa Ferreira: KE nie może zapłacić Polsce faktur
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Gospodarka
Czy po wyborach KPO zostanie odblokowany?
Gospodarka
Założenia polityki pieniężnej NBP bez zmian. I bez znaczenia?
15 PYTAŃ DO PARTII O PROGRAM
Bezpartyjni Samorządowcy o gospodarce. Mocne „nie” w ważnych kwestiach
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Gospodarka
Trzecia Droga nie tak wyboista. Program gospodarczy "należy do rozsądniejszych"
Gospodarka
Groźba recesji w Wielkiej Brytanii nie psuje humorów Wyspiarzy