Tradycję Masters buduje od 1934 roku to samo ukwiecone pole i ekskluzywny klub Augusta National, zielona marynarka wręczana zwycięzcom i jeszcze parę zwyczajów, które czynią turniej wyjątkowym. Wygrać Masters oznacza wejść do panteonu sław, stanąć obok Bobby’ego Jonesa, Jacka Nicklausa, Tigera Woodsa, Arnolda Palmera, Gary’ego Playera i innych legend.

Tegoroczna edycja (nr 86) zakończyła się efektownym sukcesem golfisty z Dallas, który wyprzedził o trzy uderzenia Rory’ego McIlroya (Irlandia Płn.) oraz o pięć Seana Lowry’ego (Irlandia) i Camerona Smitha (Australia). To pierwszy wielkoszlemowy tytuł Schefflera zdobyty w stylu godnym podziwu.

Od dwóch miesięcy w życiu sportowym Schefflera zaszła rewolucyjna zmiana. Choć nowy mistrz dobrze się zapowiadał (w 2020 roku był najlepszy w drugiej lidze w USA – Korn Ferry Tour), to jeszcze na początku lutego nie znał smaku zwycięstwa w PGA Tour – najbardziej prestiżowym cyklu rozgrywek.

Kiedy jednak wygrał w połowie lutego w Arizonie turniej Phoenix Open, następnie Arnold Palmer Invitational na Florydzie, by pod koniec marca dołożyć wygraną w WGC-Dell Technologies Match Play i zostać liderem rankingu światowego – jechał do Augusty jako jeden z kandydatów do włożenia zielonej marynarki.

Zrobił swoje, prowadził od drugiej rundy, odparł ataki Koreańczyka Sung-jae Ima, Smitha, McIlroya (świetna ostatnia runda – 64 uderzenia, rekord turnieju), grał skutecznie w każdych warunkach. Do ostatniego dołka zachował zimną krew, dopiero zwycięski putt na 18. dołku wyzwolił w mistrzu pokłady emocji i łzy.

Oprócz zielonej marynarki, którą będzie mógł nosić tylko na terenie klubu, dostanie replikę głównego trofeum (wykonaną w srebrze miniaturę domu klubowego), złoty medal wagi 64 gramów, najwyższy w kronikach turnieju czek na 2,7 mln dol. (rok temu było 2,07 mln), prawo dożywotniej gry w Masters oraz możliwość pięciu lat startów w pozostałych turniejach Wielkiego Szlema: The Open, US Open i US PGA Championship.

Mistrz zostanie także honorowym członkiem klubu, co m.in. oznacza możliwość gry na polu Augusta National w dowolnej porze. Za rok będzie też układał menu na obiad mistrzów i, jeśli nie wygra powtórnie, włoży zieloną marynarkę na ramiona nowego zwycięzcy. Korzyści jest więcej, wśród nich punkty rankingowe, zaproszenia na inne prestiżowe turnieje oraz wskazówka dla sponsorów, z kim podpisywać kolejne kontrakty.

W cieniu udanego startu Schefflera liczni widzowie oklaskiwali powrót do turniejowego życia Tigera Woodsa. Pięciokrotny mistrz Masters zajął 47. miejsce, ale jak na start po groźnym wypadku samochodowym w lutym 2021 roku lekko kulejący Tiger grał nieźle i stwierdził, że jest optymistą w kwestii dalszej kariery.

Następne golfowe emocje na szczycie za miesiąc podczas PGA Championship na polu Southern Hills CC w Tulsie w stanie Oklahoma.