Pierwsze sto lat golfa w Polsce

Golf w Polsce ma sto lat. Z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę z serii Historia Polskich Organizacji Sportowych, przedstawiono ją podczas obchodów jubileuszu w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki

Publikacja: 31.03.2022 22:45

Pierwsze sto lat golfa w Polsce

Foto: Poczta Polska, Krzysztof Rawa

Inicjatywa obchodów stulecia golfa na ziemiach polskich wyszła z Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet. Pani prezes PSGK Elżbieta Panas wraz z dyrektorem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomirem Majcherem pełnili zatem obowiązki gospodyni i gospodarza uroczystości, którą w istotnej części wypełnił wykład Elżbiety Grendeckiej na temat historycznych początków szlachetnej gry w Polsce.

Pani Elżbieta, kustoszka Muzeum Historii Golfa w Polsce przy warszawskiej Kuźni Golfa, przypomniała, że skromne wzmianki o rekreacyjnym wbijaniu piłek do dołków na terenie Polski dawano już w końcu XIX wieku i pierwszych latach XX wieku. Przyjąwszy, że symboliczną datę powstania ruchu golfowego w naszym kraju wskazuje dzień założenia pierwszej otwartej organizacji sportowej na terenie niepodległej Polski, można śmiało uznać, że czas golfa należy liczyć od pierwszego Walnego Zebrania Poznańskiego Klubu Golfowego – 27 marca 1922 roku.

Klub powstał dzięki zaangażowaniu przebywających w Poznaniu dyplomatów (głównie brytyjskich), wojskowych i innych miłośników sportu, we władzach był m. in. sławny socjolog Florian Znaniecki, ktory golfa poznał podczas pobytu naukowego w USA.

Przedwojenna historia golfa toczyła się wkrótce w Warszawie (1923, Warsaw Golf-Club), Sopocie (1928, Sopocki Klub Golfowy), Giszowcu (1931, 1931, Golf-Klub im. K. Pułaskiego), Lwowie (1931, Lwowski Klub Golfowy), Powsinie (1934, Polski Country Club) i w kilku innych miejscach, głównie w majątkach polskiej arystokracji.

Gość specjalny spotkania, pani Olena Rudik – wiceprzewodnicząca Ukraińskiej Federacji Golfa mogła zatem w swej wypowiedzi nawiązać także do wątku wspólnej, lwowskiej historii dyscypliny, a honorowy prezes Polskiego Związku Golfa Andrzej Person połączyć chwile dumnej przeszłości (np. zwycięski mecz w Julinie Karola księcia Radziwiłła, najlepszego golfisty przedwojnia, z księciem Kentu w 1937 roku) z jeszcze bardziej obiecującą teraźniejszością.

Stosowna kartka wydana przez Pocztę Polską w nakładzie 5000 sztuk z datą 25 marca 2022 roku, ukazuje dwie postaci symbolizujące dawny i obecny golf. Pierwszą jest hrabia Alfred Potocki, IV ordynat łańcucki, który zbudował 9-dołkowe pole w Julinie i kilka dołków przy pałacu w Łańcucie – tam toczyło się intensywnie życie sportowo-towarzyskie elit II Rzeczpospolitej i gości ze świata. Drugą – Maria Żrodowska, młoda polska golfistka, która po sukcesach krajowych, została stypendystką William Woods University w Fulton (Missouri) i już czwarty rok świetnie spisuje się w amerykańskich rozgrywkach uniwersyteckich.

Tło historyczne dają także fragmenty stron „Przeglądu Sportowego" nr 10 (43) z 10 marca 1922 r., w którym po raz pierwszy podano informacje o powstaniu i rozpoczęciu działalności Poznańskiego Klubu Golfowego.

Kto chce wiedzieć więcej, może obejrzeć witrynę golfową w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, odwiedzić Muzeum Historii Golfa w Polsce na Polach Mokotowskich, albo śledzić stosowne strony w internecie. Najlepiej zaś grać w golfa i zacząć samodzielnie zapisywać drugą setkę lat tej interesującej historii.

Golf
Adrian Meronk. Zwyciężanie wchodzi mu w nawyk
Golf
Adrian Meronk został golfowym mistrzem Włoch
Golf
Golf: Coraz pewniejsze miejsce w elicie Adriana Meronka
Golf
Adrian Meronk, pierwszy Polak w kosmosie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Golf
Adrian Meronk pisze historię polskiego golfa
Golf
Golf i arabskie pieniądze