fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

firma.rp.pl

Do kiedy trzeba nosić maseczki w miejscu pracy?

Obowiązek zakrywania nosa i ust zakładach pracy obowiązuje do 27 grudnia 2020 r..
Obowiązek zakrywania nosa i ust zakładach pracy już obowiązuje. Źródło: Adobe Stock
Od 28 listopada 2020 r. wszyscy pracownicy, przebywający w pomieszczeniach, w których znajdują się co najmniej dwie osoby, mają obowiązek zakrywania nosa i ust.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii określa w § 25 zasady zakrywania ust i nosa. Obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych, w tym w zakładach pracy – jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba nałożono do 27 grudnia 2020 r.

Oznacza to, że rozszerzono wcześniejsze zasady, zgodnie z którymi obowiązek ten występował przy kontakcie z klientem.

Nowe przepisy nakładają obowiązek noszenia maseczki / przyłbicy lub innej formy zakrywania nosa i ust w:

  • biurach typu open space,
  • biurach gdzie pracują minimum 2 osoby,
  • pomieszczeniach socjalnych.

Nie wystarczy już zachowanie dystansu i zamontowanie przegródek pleksi. Oznacza to, że z obowiązku zasłaniania nosa i ust zwolnione są tylko osoby, które pracują same w oddzielnym pokoju. Jednak gdy udają się do innego biura gdzie pracują inne osoby muszą założyć np. maseczkę. Rozporządzenie nie określa jak rozwiązać sytuację w stołówkach pracowniczych  w zakładach zatrudniających kilkadziesiąt lub kilkaset osób.

Wcześniej wprowadzone zasady m.in. zapewnienia przez pracodawcę środków ochrony osobistej oraz zachowania 1,5 m  odległości pomiędzy stanowiskami pracy w dalszym ciągu obowiązują.

Źródło: firma.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA