fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

firma.rp.pl

Automatyzacja zlikwiduje 85 mln miejsc pracy. Kto je straci?

Automatyzacja - w TOP5 stanowisk najbardziej narażonych na likwidację ze względu na postępującą automatyzację znaleźli się m.in.: pracownicy fabryk i linii montażowych.
Automatyzacja - w TOP5 stanowisk najbardziej narażonych na likwidację ze względu na postępującą automatyzację znaleźli się m.in.: pracownicy fabryk i linii montażowych. Źródło: Adobe Stock
Taki scenariusz ma się ziścić do 2025 r. Pocieszające jest to, że jeszcze więcej miejsc pracy ma powstać.

Pojawienie się koronawirusa przyspieszyło automatyzację na rynku pracy. Napędzany pandemią rozwój technologii sprawi, że do 2025 r. podział czasu pracy pomiędzy ludzi a maszyny będzie niemal równy. To może przełożyć się na likwidację aż 85 mln etatów w ciągu najbliższych pięciu lat – prognozuje World Economic Forum (WEF).

Będą i nowe miejsca pracy, ale…

Jednak automatyzacja to nie tylko „zabójca” miejsc pracy. Równocześnie bowiem przyczyni się do powstania aż 97 mln nowych – wynika z raportu WEF. Eksperci Personnel Service ostrzegają jednak, że – pomimo optymistycznych prognoz dotyczących pojawienia się nowych zawodów – powodzenie tej transformacji zależy od zmiany świadomości pracowników oraz zapewnienia im dostępu do specjalistycznych szkoleń.

– Pandemia i związane z nią obostrzenia przyczyniły się do znacznego przyspieszenia cyfryzacji zarówno miejsc pracy, jak i oferowanych usług. Wzrósł popyt na m.in. technologie chmurowe, big data, handel elektroniczny czy roboty softwarowe i sztuczną inteligencję. Podczas wiosennego lockdownu wydawało się, że głównie zautomatyzowane zostaną stanowiska, na których nie da się pracować zdalnie, co przekładało się na realne straty finansowe firm. Tymczasem raport WEF pokazuje, że nadchodząca transformacja będzie szersza – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Jak podkreśla, podstawową zmianą będzie wyrównanie czasu spędzonego na wykonywaniu bieżących zadań przez ludzi i maszyny. A taki hybrydowy model pracy wymusza przekształcenie dotychczasowych obowiązków, poszerzenie umiejętności, a niekiedy wręcz zmianę zawodu.

Automatyzacja – które zawody są zagrożone likwidacją?

W TOP5 stanowisk najbardziej narażonych na likwidację znaleźli się: specjaliści ds. wprowadzania danych, sekretarze, księgowi, audytorzy oraz pracownicy fabryk i linii montażowych. Wśród zawodów zagrożonych WEF wymienia także m.in. pracowników infolinii klienckich i serwisowych, pracowników poczty, kasjerów bankowych, specjalistów HR czy robotników budowlanych.

Jednocześnie eksperci oczekują wzrostu zapotrzebowania na m.in. analityków danych i naukowców, specjalistów AI i uczenia maszynowego, specjalistów big data, specjalistów ds. marketingu cyfrowego oraz specjalistów ds. automatyzacji procesów.

Źródło: firma.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA