Wynajęty pokój w kosztach firmy? Skarbówka odpowiedziała

Wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym przedsiębiorca wykonuje usługi dla klienta można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Ulga na darowizny kościelne dla liniowców? Ekspert: Zaryzykować i skorzystać

Skarbówka wyklucza odliczenie darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego przez przedsiębiorców na liniowym PIT. Jej stanowiska nie podzielają eksperci. W sprawie ulgi zapadł też korzystny dla liniowców wyrok sądu.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów

Wydatki na wycieczki i bony oferowane za symboliczną kwotę uczestnikom akcji promocyjnej spółka może rozliczyć w kosztach CIT.

Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą - przypomina Ministerstwo Finansów.

Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R

W ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis, który pozwoli spółkom w ramach ulgi B+R odliczać wydatki na opinie i ekspertyzy niezależnie od tego, kto je sporządza.

Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?

Po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmianach w składce zdrowotnej część przedsiębiorców zapłaci do ZUS dużo więcej niż teraz.

Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie projekt rozwiązań prawnych obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).

Sąd: przyjęcie aportu ogranicza czasowo możliwość skorzystania z estońskiego CIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozstrzygnął spór o okres karencji do skorzystania z tzw. estońskiego CIT po otrzymaniu aportu.

Nowy wyjątek od zakazu amortyzacji. Skarbówka potwierdza

Przedsiębiorca może amortyzować domek mobilny i zaliczać odpisy do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdza to interpretacja podatkowa.

Aparat słuchowy w kosztach firmy? Fiskus wydał interpretację

Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach wydatki na aparat słuchowy, dzięki któremu może się porozumiewać z klientami.

To już ostatni dzwonek na złożenie CIT-8 za 2023 rok

Najpóźniej 2 kwietnia spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

NSA: wypłata za nadgodziny dla byłego pracownika w ramach ugody podlega PIT

Pieniądze wypłacone byłemu pracownikowi za nadgodziny na podstawie ugody sądowej nie są zwolnione z PIT - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W 2025 roku w firmach znowu rozgrzeją się podatkowo-składkowe kalkulatory

W związku z zapowiedzianymi zmianami w składce zdrowotnej przedsiębiorcy będą musieli na nowo muszą policzyć, która forma opodatkowania jest dla nich korzystniejsza.

Rewolucja w fakturach. Ministerstwo Finansów ujawniło, co zmieni się w KSeF

Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian w Krajowym Systemie e-Faktur. Zapowiedziano ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

Dla fiskusa brak prawa jazda to nie przeszkoda w rozliczeniu auta w kosztach

Samochód można rozliczyć w podatkowych kosztach firmy także wtedy, gdy jest używany czasami prywatnie i przedsiębiorca nie ma uprawnień do jego prowadzenia.

MF zapowiada szkolenia z KSeF. Mają być w każdym powiecie

Ministerstwo Finansów zamierza przeprowadzić szkolenia z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) we wszystkich powiatach.

Kasowy PIT: rząd podnosi limit przychodów z 500 tys. zł do 250 tys. euro

Rząd pracuje nad kasowym PIT, czyli zasadą rozliczania przychodu i podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Minister finansów poinformował o zwiększeniu limitu, który pozwoli na korzystanie z tej metody.

Koniec z zerowym VAT na żywność to dodatkowe formalności dla sprzedawców

Rząd zdecydował, że VAT na podstawowe produkty spożywcze wróci od kwietnia do poziomu 5 proc. Dla sprzedawców oznacza to dodatkowe formalności.