Płatności online - symbol XXI wieku

Udział obrotu bezgotówkowego w polskim rynku płatniczym stale rośnie. Zwiększa się również znaczenie płatności online, które wykorzystywane są już nie tylko do płacenia za zakupy w internecie, ale coraz częściej do opłacania rachunków, zarówno osobistych, jak i firmowych.

Publikacja: 30.01.2020 14:00

Płatności online - symbol XXI wieku

Płatności mobilne w e-commerce

Metody płatności online

Według badania Ernst&Young (2019) zakupy online robi 57% Polaków, a większa część z nich finalizuje transakcje za pomocą płatności online. Dzięki Krajowym Instytucjom Płatniczym możliwości dokonania płatności mobilnych są ogromne, a przede wszystkim bezpieczne, do czego powoli przekonuje się polskie społeczeństwo.

Płatności mobilne w e-commerce

Handel w internecie stale się rozwija, a liczba osób zainteresowanych zakupami online rośnie. Chociaż konsumenci największą uwagę zwracają na stosunek jakości produktów lub usług do ich ceny, to duże znaczenie przykładają również do metod dostawy zakupów i dostępnych metod płatności. Im większy ich wybór, tym konsument posiada większa dowolność w sfinalizowaniu transakcji, a co ważne, dokonuje tego szybko i bez wysiłku, za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszki.

Świadomość konieczności posiadania szerokiego wyboru metod płatności w sklepie online ma coraz większa grupa przedsiębiorców z branży e-commerce, dlatego na znaczeniu zyskuje oferta firm takich jak Cashbill, czyli operatorów płatności, obsługujących transakcje przeprowadzane przez internet. Dzięki nim można udostępnić klientom kilka możliwości płatności online, a operator obsłuży je wszystkie i zajmie się przeprowadzeniem transakcji od strony formalnej. W zamian przedsiębiorca płaci niewielką prowizję, uzależnioną od warunków podpisanej umowy. Korzystanie z usług instytucji płatniczej nie tylko zwiększa atrakcyjność zakupów w sklepie internetowym, ale też pozwala na optymalizację prowizji za płatności online, zagwarantowanie klientom dokonania bezpiecznych płatności oraz dokonywanie automatycznych wpłat i zwrotów.

Korzyści ze współpracy sklepu internetowego z instytucją płatniczą odnoszą również konsumenci. Oprócz wielu możliwości sfinalizowania transakcji, klienci otrzymują także bezpłatne narzędzie do monitorowania płatności. System wysyła automatyczne powiadomienia o przyjęciu wpłaty i jej wysokości, również wtedy, kiedy wystąpiła niedopłata, a także w przypadku konieczności przypomnienia o rozpoczęciu transakcji.

Metody płatności online

Każdy, kto kiedykolwiek kupił coś w internecie, z pewnością spotkał się z kilkoma metodami płatności za zakupy. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były tradycyjne przelewy online, wykonywane przez bankowość elektroniczną. Obecnie na rynku płatniczym funkcjonuje kilka znacznie szybszych w realizacji i łatwiejszych w obsłudze metod płatności, których używanie generuje znacznie mniej błędów w płatnościach niż samodzielne wykonanie przelewu.

Jedną z najchętniej wykorzystywanych opcji jest metoda Pay-by-Link. Dokonywanie płatności jest bardzo proste, ponieważ klient bezpośrednio z koszyka zostaje przeniesiony do strony swojego banku, gdzie po zalogowaniu czeka już gotowy, wypełniony formularz przelewu. Wystarczy go zatwierdzić i gotowe! Co więcej, tego typu transakcje instytucje płatnicze rozliczają niemal natychmiastowo, a więc sprzedawca otrzymuje wpłatę po kilkunastu minutach i od razu może rozpocząć realizowanie zamówienia.

Równie wygodnie i szybko można zapłacić online dzięki usłudze BLIK, stworzonej przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. Projekt ten zrzesza kilkanaście największych banków w Polsce, które udostępniają swoim klientom aplikacje mobilne. Te są niezbędne do skorzystania z płatności BLIK, ponieważ pierwszym jej etapem jest wygenerowanie sześciocyfrowego kodu właśnie w tej aplikacji. Kod należy przepisać we wskazane miejsce w formularzu zapłaty w sklepie internetowym, a następnie zatwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej banku. W niektórych bankach można skorzystać również z opcji One-Click BLIK. W tym celu przy pierwszej płatności za zamówienie w sklepie internetowym trzeba dodać ten sklep do zaufanych odbiorców, a przy kolejnej transakcji bank jeszcze bardziej skróci czas finalizacji płatności.

 Oprócz Pay-by-Link i BLIK, na uwagę zasługują płatności online za pomocą:

płatności ratalnych, które obsługiwane są przez banki współpracujące z instytucją płatniczą. Sklep otrzymuje swoja należność niemal od razu i nie ponosi dodatkowych opłat, a klienci mają możliwość zapłaty za zakupiony towar w kilku wygodnych i dostosowanych do możliwości ratach. Zawarcie umowy kredytowej i obsługa zobowiązania prowadzone są w całości online;

mikropłatności SMS i płatności telefonem - wykonanie płatności odbywa się przy użyciu telefonu komórkowego z zainstalowaną aplikacją lub przez kod SMS;

portfeli elektronicznych, np. Paypal, do których podpięta jest karta kredytowa. Niektóre z portfeli umożliwiają zasilenie konta w dowolnym czasie, a późniejsze płatności realizowane są właśnie z tego konta. To wygodna opcja, jeśli sklep chce przyjmować płatności nie tylko w złotówkach, ale również w innych walutach.

Materiał Promocyjny 

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję