Budżet gminy: w jakiej wysokości rezerwa ogólna

- W budżecie na 2021 r. ustalono rezerwę ogólną na poziomie wyższym niż 1 proc., co zrobiono przez pomyłkę. Czy w tej sytuacji RIO może unieważnić uchwałę budżetową w tym zakresie – pyta radny.

Publikacja: 08.02.2021 17:15

Budżet gminy: w jakiej wysokości rezerwa ogólna

Foto: Adobe Stock

Analizując zadane zapytanie odnieść się należy do regulacji art. 7 konstytucji. Zgodnie z jego treścią - organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zasada ta jest adresowana m.in. do jednostek samorządu terytorialnego. W orzecznictwie sądowo – administracyjnym wypracowanym na kanwie ww. regulacji akcentuje się w szczególności, że każda norma kompetencyjna musi być tak realizowana, aby nie naruszała innych przepisów ustawy. Zakres upoważnienia musi być zawsze ustalony przez pryzmat zasad demokratycznego państwa prawnego, działania w granicach i na podstawie prawa. Realizując kompetencję organ musi uwzględniać treść normy ustawowej. Odstąpienie od tej zasady z reguły stanowi istotne naruszenie prawa - np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. akt III SA/Gd 624/19. I właśnie ten postulat powinien być fundamentem dla postępowania organów jednostek samorządu terytorialnego, a dotyczy to m.in. aktów prawnych podejmowanych przez organy stanowiące tych jednostek.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami