Kiedy przelew? Zależy od kilku czynników

To, kiedy dotrze przelew, zależy od kilku czynników: daty i godziny wykonania przelewu, banku nadawcy i odbiorcy, rodzaju przelewu i jego kwoty, a także sesji księgowania w danym banku. 

Przelewy krajowe dzielimy na wewnętrzne (w ramach jednego banku) oraz zewnętrzne (między dwoma bankami).

Najszybciej są księgowane przelewy wewnętrze – pieniądze pojawiają się od razu oraz przelewy natychmiastowe (realizowane za pośrednictwem systemu Express Elixir lub BlueCash). Kolejna opcja to przelewy na telefon BLIK-iem, jednak nie wszystkie banki należą do tego systemu.

Pozostałe przelewy są realizowane za pośrednictwem systemu Elixir, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową, podczas trzech sesji: porannej, południowej i popołudniowej. Dodatkowo każdy bank posiada odrębne czasy sesji przelewów wychodzących i przychodzących. W praktyce każdy przelew ma do pokonania trzy etapy i musi przejść przez: sesję wychodzącą w banku nadawcy, sesję w systemie Elixir oraz sesję wchodzącą w banku należącym do odbiorcy przelewu.

System Elixir obsługuje przelewy do kwoty 1 miliona złotych. Jeżeli chcemy przelać większą kwotę, przelew będzie zrealizowany w systemie SORBNET, prowadzony przez Narodowy Bank Polski.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że system Elixir działa wyłącznie w dni robocze, a zatem przelewy realizowane w weekendy albo dni świąteczne, trafią na konto odbiorcy dopiero w kolejnym dniu roboczym.

Kalkulator przelewów Elixir – jak to działa?

Brzmi skomplikowanie? Na szczęście w Internecie z łatwością znajdziemy gotowe narzędzia,  dzięki którym szybko ustalimy, o której godzinie otrzymamy przelew na konto. Przykładowy kalkulator z sesjami przelewów znajdziemy na stronie: https://www.zadluzenia.com/kiedy-przelew/ 

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W kalkulatorze wystarczy wskazać bank nadawcy i odbiorcy przelewu oraz datę wysłania przelewu. Po wciśnięciu przycisku „Sprawdź przelew”, otrzymamy szacunkowy czas zaksięgowania pieniędzy na koncie. Co ważne, system uwzględnia weekendy oraz dni wolne od pracy.

Znając godzinę otrzymania przelewu, nie musimy już gorączkowo sprawdzać co chwilę swojego rachunku bankowego.

Sesje wchodzące a wychodzące Elixir

Przelewy w systemie Elixir opierają się na tak zwanych sesjach przychodzących oraz wychodzących. Co one oznaczają?  W dużym uproszczeniu można przyjąć, że:

- sesje przychodzące to godziny, w których pieniądze są księgowane na koncie w danym banku

- sesje wychodzące to godziny, w których dany bank realizuje przelewy wychodzące z konta.

Przykładowe godziny sesji w największych polskich bankach:

Bank PKO BP

Godziny sesji przychodzących: 11:30, 15:10, 17:30

Godziny sesji wychodzących: 8:00, 11:45, 14:30

 

Bank Pekao S.A.

Godziny sesji przychodzących: 11:00, 15:00, 17:30

Godziny sesji wychodzących: 8:30, 12:30, 15:00

 

Santander Bank Polska

Godziny sesji przychodzących: 10:30, 14:30, 17:00

Godziny sesji wychodzących: 8:15, 12:15, 14:45

 

Jakie dane są potrzebne do przelewu?

W praktyce przelewy internetowe są łatwiejsze do realizacji niż tradycyjne przelewy zlecone w bankowych placówkach lub na poczcie. Dodatkowo większość banków nie pobiera dodatkowych opłat za krajowe przelewy międzybankowe, choć to oczywiście zależy od taryfy opłat i prowizji naszego konta.

Do zlecenia przelewu internetowego potrzebujemy następujących danych: nazwa odbiorcy, 26-cyfrowy numer rachunku odbiorcy, tytuł przelewu, walutę oraz wysokość kwoty, którą chcemy przelać. To dane podstawowe, bez których przelew w ogóle nie zostanie zrealizowany. Dodatkową informacją może być natomiast adres odbiorcy. Nie musimy jednak go zamieszczać, gdyż bank nie weryfikuje danych zamieszczonych w tej kolumnie. 

Jak przyspieszać dotarcie przelewu?

Jeżeli chcemy jak najszybciej zrealizować nasz przelew, powinniśmy rozważyć jedną z kilku możliwości:

 1) Przelew wewnętrzny w ramach tego samego banku

Najprostsza sytuacja zakładająca, że nadawca i odbiorca przelewu mają konto w tym samym banku. Jeżeli jednak nie mamy konta w banku odbiorcy, nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy zrealizowali przelew w placówce bankowej banku odbiorcy przelewu. Wystarczy wówczas wpłacić gotówkę do kasy i zlecić przelew. Pieniądze trafią na jego konto błyskawicznie.

2) Przelew natychmiastowy

Szybkie przelewy są dostępne w ramach usługi Express Elixir (system obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową) lub BlueCash (działający w ramach Blue Media). Przelewy natychmiastowe umożliwiają przelew w kilka sekund, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, także w weekendy, dni wolne od pracy i Święta. Takie przelewy są najczęściej dodatkowo płatne.

Aby zrealizować przelew natychmiastowy musi być spełniony podstawowy warunek – bank nadawcy przelewu i bank odbiorcy muszą uczestniczyć w systemie szybkich przelewów.

3) Przelew na telefon BLIK

Przelewy BLIK na telefon również realizowane są od razu na koncie – przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Do zrobienia przelewu nie jest potrzebny 26-cyfrowy numer konta odbiorcy – zamiast tego wymagany jest jego numeru telefonu. Wykonanie takiego przelewu dla wielu osób może być  jednak nieco skomplikowane – trzeba posiadać aplikację bankowości internetowej w naszym smartfonie oraz zarejestrować się w systemie BLIK. 

Polacy bardzo chętnie korzystają z bankowości internetowej i z łatwością samodzielnie zlecają przelewy międzybankowe. Aby szybko ustalić, kiedy pieniądze trafią na nasze konto, warto skorzystać z prostych narzędzi-kalkulatorów, które wskazują godzinę zaksięgowania przelewów w systemie Elixir. Pamiętajmy jednak, że przeważnie nie mamy pewności, czy przelew faktycznie został wysłany i o której godzinie. Jeżeli pieniądze nie trafią na nasze konto, warto poprosić o potwierdzenie nadania przelewu” – wyjaśnia Dominika Sobieraj z portalu www.zadluzenia.com

Materiał Promocyjny