Jednak zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję w kwestii tego, czy skonsolidować swoje długi, czy też nie, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego produktu bankowego. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć rozsądną, przemyślaną i korzystną decyzję.

Czym jest kredyt konsolidacyjny i do czego służy?

Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć kilka wybranych przez nas zobowiązań w jedno, które łatwiej nam będzie spłacać. Po jego zaciągnięciu nowy wierzyciel spłaca w naszym imieniu wskazane długi, dzięki czemu ich temat zostaje już na zawsze zamknięty. Połączyć można kredyty różnego rodzaju, takie jak:

kredyty gotówkowe

kredyty odnawialne

karty kredytowe.

Możliwe jest nawet skonsolidowanie innego kredytu konsolidacyjnego. To, ile długów i jakiego rodzaju będziemy w stanie połączyć, zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Jeśli chodzi o konsolidowanie zobowiązań pozabankowych, to jest to skomplikowana kwestia. Nie każdy bank jest skłonny konsolidować chwilówki, czy ratalne pożyczki pozabankowe. W związku z czym, do połączenia takich zobowiązań, zazwyczaj niezbędna będzie pomoc specjalisty.

Jak dużą kwotę można skonsolidować?

Połączenie kilku niewielkich kredytów gotówkowych nie powinno być problemem, ale kiedy już na przykład chcemy scalić kredyt studencki z kredytem samochodowym i jeszcze jakąś kartą kredytową, ostateczna kwota może okazać się dość wysoka. Możemy się w związku z tym zastanawiać, jaka jest maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Nie da się jednoznacznie wskazać górnej granicy konsolidacji. Wszystko zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej. Jeśli znajdujemy się w nienajgorszej sytuacji finansowej i mamy wsparcie dobrego pośrednika, możliwe jest nawet skonsolidowanie długu w łącznej wysokości kilkuset tysięcy złotych, bez żadnego zabezpieczenia (hipoteki, poręczenia).

Komu może przydać się kredyt konsolidacyjny?

Około 56% ankietowanych przez Krajowy Rejestr Długów spłaca obecnie przynajmniej jedno zobowiązanie. Dwa lub więcej różnych długów spłaca 36% zapytanych osób. Oznacza to, że osób potencjalnie zainteresowanych połączeniem kredytów może być stosunkowo dużo.

Wiele zobowiązań to nie tylko spory wysiłek finansowy, ale też mentalny – bycie wielokrotnie zadłużonym jest po prostu stresujące. Między innymi dlatego, że trzeba pamiętać o wielu ratach w jednym miesiącu, które często przypadają na różne dni.

Może się okazać, że te, które trzeba zapłacić niedługo po wypłacie uregulujemy na czas, a kolejne już niekoniecznie. Jest niemałe prawdopodobieństwo, że w tak zwanym międzyczasie przeszarżujemy i wydamy zbyt dużo na inne cele. Jedna rata, ustalona na dogodny termin, pozwoli uniknąć takiego obrotu spraw.

1 Źródło: https://krd.pl/Centrum-prasowe/Raporty/2019/DLACZEGO-POLACY-SIE-ZADLUZAJA

Kredyt konsolidacyjny - wymagania

Wymagania odnośnie kredytu konsolidacyjnego w dużej mierze pokrywają się z tymi, które dotyczą wszystkich innych rodzajów kredytów. Przede wszystkim kredytobiorca musi być osobą pełnoletnią i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych – w przeciwnym wypadku umowa kredytowa będzie nieważna.

Konieczne jest ponadto poprawne i zgodne z prawdą wypełnienie wniosku kredytowego. Bank może wymagać dołączenia do wniosku pewnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach od pracodawcy bądź umowy kredytowe zobowiązań, które chcemy połączyć.

Jednak zanim podjęta zostanie jakakolwiek decyzja, konieczna będzie dokładna analiza zdolności kredytowej i historii kredytowej wnioskującego. Negatywna historia kredytowa lub niska zdolność kredytowa mogą znacząco utrudnić otrzymanie pozytywnej odpowiedzi w sprawie konsolidacji.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

W wyniku połączenia kredytów powinniśmy otrzymać jedno zobowiązanie, którego rata będzie niższa niż suma rat poprzednich zobowiązań. Jeśli więc dotychczas spłacaliśmy trzy różne kredyty, każdy z ratą na poziomie 200 złotych, to po konsolidacji powinniśmy miesięcznie płacić mniej niż 600 złotych. Pozwoli to co miesiąc naszemu domowemu budżetowi nieco odetchnąć i oddali groźbę powstawania opóźnień w spłacie długów, a wraz z nimi, między innymi naliczania odsetek karnych.

Przy tym trzeba wskazać, że raty kredytu konsolidacyjnego z reguły ustalane są indywidualnie. Oznacza to, że od nas (i naszych możliwości finansowych) zależy, w jakim tempie będziemy spłacać dług – czy wolimy płacić większe raty, ale mieć go z głowy szybciej, czy rozłożyć go na dłuższy okres i co miesiąc mieć do dyspozycji więcej gotówki.

Kredyt konsolidacyjny z pośrednikiem, czy samodzielnie?

Kredyt konsolidacyjny można spróbować wziąć bez czyjejkolwiek pomocy. Nie jest większym problemem samodzielne znalezienie oferty kredytu, a następnie złożenie wniosku. Musimy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny jest nieco bardziej złożonym zobowiązaniem, niż na przykład zwykły kredyt gotówkowy.

To, czy będzie się nam on opłacał (zarówno ogólnie kredyt konsolidacyjny, jak i konkretna jego oferta, na którą się zdecydujemy), zależy od wielu czynników, o których możemy nie zdawać sobie sprawy. O im większą sumę chodzi, tym boleśniejsze będzie podjęcie złej decyzji. Kwestia opłacalności to zresztą jedno, a kwestia tego, czy kredyt w ogóle zostanie przyznany – drugie.

Jak już wiemy, otrzymanie kredytu konsolidacyjnego wymaga spełnienia wymagań danego banku odnośnie zdolności kredytowej. U osób spłacających wiele zobowiązań jednocześnie, a więc tych najbardziej zainteresowanych konsolidacją, może ona być niewystarczająco wysoka. Z pośrednikiem kredytowym szanse na to, że uda się uzyskać kredyt nawet w bardzo trudnej sytuacji rosną. Powinien on bowiem wiedzieć, który bank będzie skłonny przymknąć oko na pewne braki.

Kluczowe jest jednak, aby wybrany pośrednik kredytowy był rzeczywiście doświadczonym ekspertem. Godnymi zaufania specjalistami są przykładowo doradcy z Habza Finanse. Wieloletnie doświadczenie, szerokie kwalifikacje i duża wiedza na temat polskiego rynku kredytowego pozwalają im uzyskiwać w krótkim czasie, liczne pozytywne decyzje kredytowe. Klienci cenią ich za profesjonalizm, transparentność i wysoką skuteczność. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod adresem https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/.

Najważniejsze informacje o kredycie konsolidacyjnym – podsumowanie

Spłacanie wielu różnych zobowiązań jednocześnie jest obecnie stosunkowo często spotykane. Niektórym osobom to zupełnie nie przeszkadza i są one w stanie terminowo spłacać wszystkie długi bez żadnego problemu, ale są też ludzie, dla których w pewnym momencie staje się to zbyt dużym balastem.

To właśnie w dużej mierze do nich kierowane są oferty kredytu konsolidacyjnego. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w naszym konkretnym przypadku będzie on dobrym rozwiązaniem, warto udać się do wykwalifikowanego doradcy kredytowego Habza Finanse, który przeanalizuje sprawę i rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

Materiał Promocyjny