Analiza sytuacji finansowej przede wszystkim kojarzy się z sektorem bankowym w związku z udzielaniem kredytów, czy też z audytem finansowym spółki w kontekście sporządzanych sprawozdań finansowych. Jednak nie tylko w tych obszarach ma ona istotne znaczenie. Decyzje co do zawarcia kontraktu, ustanowienia zabezpieczeń umowy, czy sposobu odzyskiwania zadłużenia powinny być poprzedzone weryfikacją sytuacji majątkowej drugiej strony.
Zanim skorzystamy ze wsparcia specjalistów zajmujących się doradztwem finansowym i prawnym możemy wykonać wstępną analizę (tzw. research majątkowy) we własnym zakresie, korzystając z dostępnych w Internecie narzędzi. Źródła informacji o majątku spółek lub osób fizycznych możemy podzielić na nieodpłatne i płatne. Poniżej kilka słów o najczęściej odwiedzanych przeze mnie stronach.
Czytaj więcej
Na czym polega zwłoka wierzyciela a na czym dłużnika, czym się one różnią – pyta czytelniczka z Krakowa.
Dane o majątku dłużnika za darmo. Gdzie szukać jawnych informacji o majątku?
Poszukiwania warto rozpocząć od najprostszego narzędzia, czyli wyszukiwarki Google. Wpisanie danych spółki, czy osoby fizycznej pozwala pozyskać wiele informacji np. o istnieniu i wysokości zadłużenia na giełdzie długów. Podobnie rzecz się ma z profilami na social mediach, na których możemy zobaczyć posiadane, wartościowe ruchomości, np. samochody.
Podstawowym źródłem informacji o kondycji finansowej spółki są sprawozdania finansowe, które są dostępne na specjalnej stronie. Pliki posiadające format xml można przeglądać za pomocą rządowej przeglądarki. Analiza dokumentów finansowych to cenna umiejętność, dzięki której możemy sprawdzić m.in. bilans i rachunek zysków i strat oraz porównać zmiany w ich zakresie rok do roku.