W jaki sposób samorząd może udzielić pomocy finansowej uczelni?

Brak jest podstaw do podejmowania przez radnych miejskich specjalnej uchwały w sprawie pomocy finansowej dla uczelni wyższej. Dla udzielenia dotacji podstawą będzie jedynie właściwe zaplanowanie wydatku w ramach uchwały budżetowej, z uwzględnieniem adekwatnej klasyfikacji budżetowej.

Publikacja: 18.06.2024 04:30

W jaki sposób samorząd może udzielić pomocy finansowej uczelni?

Foto: Adobe Stock

- Radni miejscy nowej kadencji zamierzają przyjąć uchwałę ws. udzielenia pomocy finansowej uczelni wyższej z naszego miasta, a równolegle ująć ten wydatek w ramach zmiany uchwały budżetowej 2024 – chodzi o dofinansowanie przebudowy pomieszczeń uczelni (wydatek ujęty w budżecie). Czy takie rozwiązanie prawne będzie legalne?

Ocena prawna podanego stanu faktycznego wymaga przypomnienia podstawowych zasad, jakimi winny kierować się organy władzy publicznej. Art. 7 Konstytucji RP stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zasada ta jest adresowana m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i działających w ich imieniu organów, co w przypadku jednostki samorządowej o statusie gminy dotyczy – rady gminy i wójta gminy. Zatem, z powyższego wynika wniosek, że każde działanie organu samorządu terytorialnego musi mieć podstawę w obowiązującym prawie. Działanie na podstawie i w granicach prawa to takie działania organu, którego umocowanie wynika z właściwego przepisu prawa.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?