Czy inwestor musi płacić dwa razy za roboty budowlane?

Jeśli generalny wykonawca nie zapłaci podwykonawcom, kierują oni roszczenie o zapłatę przeciwko inwestorowi, nawet gdy brak jest do tego podstaw w przepisach regulujących umowę o roboty budowlane. Sądy rozstrzygają jednak na korzyść podwykonawców, na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Publikacja: 14.06.2024 04:30

Czy inwestor musi płacić dwa razy za roboty budowlane?

Foto: Adobe Stock

Wzajemne rozliczenia inwestora, generalnego wykonawcy i zaangażowanych przez niego podwykonawców od dawna nastręczają trudności i stanowią kwestię problematyczną zarówno dla samego inwestora, jak i podwykonawców. Od lat niezmiennie scenariusz pozostaje ten sam: inwestor angażuje generalnego wykonawcę do wykonania inwestycji, zazwyczaj w formule „pod klucz”. Z oczywistych względów wszystkie niezbędne prace nie są wykonywane przez niego samodzielnie, część z nich podzleca podwykonawcom na podstawie osobno zawartej z nimi umowy, w której określa przysługujące im wynagrodzenie. Co istotne, inwestor nie uczestniczy w zawarciu takich umów i nie jest ich stroną.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?