Zmiany w outsourcingu bankowym

Nowelizacja ustawy prawo bankowe, która obowiązuje od 29 września 2023 r., zniosła limit dopuszczalnej długości „łańcucha outsourcingowego”, co otworzyło nowe możliwości funkcjonowania modeli outsourcingowych w bankach. Mogą być one oparte o ogólną lub szczegółową pisemną zgodę banku na korzystanie z podoutsourcingu oraz dalszego podoutsourcingu.

Publikacja: 03.11.2023 02:00

Zmiany w outsourcingu bankowym

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja ustawy Prawo bankowe (dalej jako Pr. Bank.) dokonana ustawą z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, wprowadziła m.in. zmiany przepisów o outsourcingu bankowym. Zmiany w modelu stosowania outsourcingu były od wielu lat oczekiwane zarówno przez banki jak też przez insourcerów, tj. podmioty świadczące usługi na rzecz banków. To, czy nowelizacja, która obowiązuje od 29 września 2023 r. spełniła pokładane w niej oczekiwania – pokaże czas i praktyka jej stosowania, ale już teraz można się pokusić o kilka spostrzeżeń dotyczących dwóch zmienionych obszarów outsourcingu: możliwości dalszego podoutsourcingu oraz możliwość ograniczenia odpowiedzialności insourcera za szkody wyrządzone klientom banku.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?