Zmiany w outsourcingu bankowym

Nowelizacja ustawy prawo bankowe, która obowiązuje od 29 września 2023 r., zniosła limit dopuszczalnej długości „łańcucha outsourcingowego”, co otworzyło nowe możliwości funkcjonowania modeli outsourcingowych w bankach. Mogą być one oparte o ogólną lub szczegółową pisemną zgodę banku na korzystanie z podoutsourcingu oraz dalszego podoutsourcingu.

Publikacja: 03.11.2023 02:00

Zmiany w outsourcingu bankowym

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja ustawy Prawo bankowe (dalej jako Pr. Bank.) dokonana ustawą z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, wprowadziła m.in. zmiany przepisów o outsourcingu bankowym. Zmiany w modelu stosowania outsourcingu były od wielu lat oczekiwane zarówno przez banki jak też przez insourcerów, tj. podmioty świadczące usługi na rzecz banków. To, czy nowelizacja, która obowiązuje od 29 września 2023 r. spełniła pokładane w niej oczekiwania – pokaże czas i praktyka jej stosowania, ale już teraz można się pokusić o kilka spostrzeżeń dotyczących dwóch zmienionych obszarów outsourcingu: możliwości dalszego podoutsourcingu oraz możliwość ograniczenia odpowiedzialności insourcera za szkody wyrządzone klientom banku.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu