Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 10.12.2023 08:09 Publikacja: 17.10.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem regulacji ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W art. 41 ust. 1 ww. ustawy postanowiono, że – w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie zadań określonych w art. 41 ust. 1 gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa w art. 18. We wspomnianym art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, że prowadzenie działań związanych z profilaktyką, rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. W szczególności zadania te obejmują:
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z złożoności logistyki świątecznych łańcuchów dostaw. Święta to nie tylko tradycyjne, rodzinne posiłki, ale również prezenty czy dekoracje. Dostarczenie wszystkich tych produktów wymaga dodatkowej energii, w tym ropy naftowej, gazu i elektryczności.
W Dzienniku Ustaw z 9 grudnia ukazało się rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania zerowej stawki VAT na żywność do końca marca 2024 r.
„Organ jest nieomylny, obywatel to krętacz”
Długą listę postulatów gospodarczych pod adresem nowego rządu mają Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wśród nich są konstytucja biznesu, liczne zmiany podatkowe, walka z inflacją i płaca minimalna.
Wniesienie opłaty, która jest warunkiem zawarcia kontraktu (tzw. Nomination Fee) można rozliczyć w kosztach. Fiskus jest na tak, ale czyni ważne zastrzeżenie.
Kwoty zapłaconej hakerom w ramach okupu nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów dla "Rzeczpospolitej".
Mimo głośnego sprzeciwu podczas czwartkowych obrad, radni miasta stołecznego Warszawy zdecydowali, że od lipca 2024 r. w mieście zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Obejmie ona mniejszy obszar, niż pierwotnie proponowano.
Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.
Firma nie rozliczy w podatkowych kosztach wydatku na haracz zapłacony hakerom.
Mimo że trzeci rząd Mateusza Morawieckiego nazywany jest "czternastodniowym" w rzeczywistości jego kadencja będzie nieco dłuższa.
Od 24 lutego 2022 roku trwa wojna Rosji z Ukrainą. Kijów nie osiągnął zakładanych celów kontrofensywy i coraz bardziej obawia się, że zachodni sojusznicy są zmęczeni pomaganiem Ukrainie.
2023 to rekordowy rok, jeżeli chodzi o liczbę wniosków o azyl w Niemczech. Zdecydowaną większość złożyli obywatele kilku państw muzułmańskich. AfD oskarża rząd o niszczenie Niemiec.
"Czy w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, wykrywanych w testach w Polsce, Pani/Pana zdaniem powinien zostać przywrócony obowiązek zakładania masek w miejscach publicznych?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, jeśli nie wspierają jej ludzie, jest tylko świstkiem papieru. Prawdziwą moc nadajemy jej my wszyscy, a państwo ma obowiązek chronić działania podejmowane w obronie tych praw.
Jedna trzecia ankietowanych Polaków uważa, że kandydatka PiS Elżbieta Witek powinna była zostać wybrana na stanowisko wicemarszałkini Sejmu. Zdecydowana większość jest przeciwnego zdania. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W Dzienniku Ustaw z 9 grudnia ukazało się rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania zerowej stawki VAT na żywność do końca marca 2024 r.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kobieca reprezentacja Polski przegrała w Herning z Danią 22:32 (12:15) mecz grupowy podczas drugiej fazy mistrzostw świata. Porażka oznacza, że awansu do ćwierćfinału nie będzie.
Obraz „M39” Wojciecha Fangora na aukcji Desa Unicum w Warszawie pobił własny rekord.
Kilka dni temu w brytyjskim Manchesterze, jednej ze stolic europejskiej popkultury, odbył się pokaz mody Chanel Metiers d’Art.
Od poniedziałku 11 grudnia protestujący kierowcy zablokują dojazd do największego terminalu na węgiersko-ukraińskiej granicy na Węgrzech.
SPD na konwencji w Berlinie krytycznie odniosła się do swojej polityki wobec Rosji za czasów prezydentury Władimira Putina.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował informator dotyczący szczepień przeciwko grypie, COVID-19 i pneumokokom. Jest tam wykaz aptek i przychodni, w których można przyjąć szczepionki. Fundusz podaje też, dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką.
Rosyjskie kobiety domagają się powrotu swoich mężów i synów z frontu w Ukrainie. Czy ta inicjatywa społeczna ma jakieś szanse?
Parlament Europejski i państwa członkowskie UE uzgodniły pierwsze na świecie przepisy regulujące sztuczną inteligencję. Oprócz AI, przepisy będą dotyczyły także mediów społecznościowych i wyszukiwarek.
BYD, chiński producent aut elektrycznych osiągnął kolejny kamień milowy. Z taśm produkcyjnych od 2008 r. zjechało 6 mln samochodów o napędzie czysto elektrycznym, elektrycznym z rangę extenderem oraz hybrydowym typu plug-in.
Decyzja partii Razem aby nie wchodzić do rządu Donalda Tuska wydaje się racjonalna i można ją było przewidzieć. Partia, która od początku swojego istnienia bazuje na buncie społecznym, nie mogła postąpić inaczej.
Piąty tej zimy konkurs pucharowy po raz pierwszy wygrał ktoś inny niż Stefan Kraft. Passę Austriaka przerwał Niemiec Karl Geiger. Polacy, choć powoli, wydają się zmierzać w dobrym kierunku: Piotr Żyła był 11., Dawid Kubacki 15.
Firmy energetyczne szykują się na wdrożenie tzw. taryf dynamicznych, które odznaczają się zmiennością cen energii w bardzo krótkim odstępie czasu. Największy sprzedawca energii w Polsce, Tauron chce usprawnić odczyt energii poprzez aplikację na telefon.
Premier League to już piłkarska NHL. Żadne rozgrywki nie budzą takich emocji i nikt nie sprzedaje praw do transmisji drożej niż Brytyjczycy.
„Die Welt” przestrzega UE i Niemcy, aby nie liczyły na uległość Donalda Tuska w spornych kwestiach. Nowy premier dobrze wie, jak funkcjonuje Unia i będzie twardo bronił polskich interesów.
Komisja Europejska chce ograniczyć patologie związane z hodowlą psów i kotów oraz handlem tymi czworonogami, a także poprawić dobrostan różnych zwierząt podczas transportu. Przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie.
Europejska Uniwersytecka Nagroda Filmowa dla „Anatomii upadku” Justine Triet. Wśród nominowanych była też „Zielona granica” Agnieszki Holland i polska koprodukcja „Housekeeping for Beginners” Gorava Stvorowskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas