Zwrot części opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorca zlikwidował działalność handlową, w ramach której sprzedawał alkohol – na podstawie zezwolenia za które wniósł do gminy opłaty (z góry). Likwidacja nastąpiła z dniem 1 września. Ma nadpłatę. Czy urząd gminy ma zwrócić opłaty? Czy nie będzie to naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez wójta, który akceptuje każdy wydatek czy zwrot? – pyta radny.

Publikacja: 10.10.2023 02:00

Zwrot części opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Foto: Adobe Stock

Z kontekstu pytania należy wnioskować, że przedsiębiorca uzyskał w urzędzie gminy zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Zapewne nastąpiło to w oparciu o regulacje ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przedsiębiorca zobligowany był do wniesienia stosownych opłat, co miało podstawy normatywne m.in. w art. 111 ww. ustawy, gdzie w ust. 1 postanowiono, że w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie zadań określonych w art. 41 ust. 1 gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa w art. 18. Opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?