Przychody z tytułu wpłat do PPK, finansowanych uczestnikowi przez podmiot zatrudniający, powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik otrzymuje od tego podmiotu. Zasady opodatkowania tych przychodów są takie same, jak przy innych świadczeniach dla danej osoby zatrudnionej. Ważne jest zatem, czy uczestnik PPK jest zatrudniony np. na podstawie stosunku pracy, czy umowy zlecenia bądź czy jest członkiem rady nadzorczej wynagradzanym z tytułu pełnienia tej funkcji. Poniżej odpowiadamy na pytania czytelników.
- Dokonujemy wpłat do PPK za uczestników programu (pracowników i zleceniobiorców). Czy obliczając podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez firmę należy uwzględniać koszty uzyskania przychodów stosowane przy naliczaniu wynagrodzenia dla danego uczestnika PPK?
Tak. Płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który sfinansował wpłaty do PPK, przy obliczaniu zaliczek na PIT od przychodów ze stosunku pracy/umowy zlecenia uwzględnia koszty uzyskania przychodów zatrudnionego (pracownika albo zleceniobiorcy) na zasadach określonych w ustawie o PIT. Należy stosować zasady obowiązujące w stosunku do świadczeń dla danej osoby zatrudnionej – stosownie od tego, czy jest zatrudniona na podstawie stosunku pracy, czy umowy zlecenia.
Czytaj więcej
W pewnych sytuacjach zagraniczny podmiot zatrudniający może, w drodze umowy, powierzyć ciążące na nim obowiązki związane z PPK pracownikowi, który przejął na siebie rolę płatnika składek na ubezpieczenia społeczne.
Wpłaty podstawowe i dodatkowe sfinansowane ze środków zleceniodawcy i przekazane na rachunek PPK zleceniobiorcy, stanowią dla zleceniobiorcy przychód z umowy zlecenia, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, w związku z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia. Od tego przychodu przysługują procentowe koszty uzyskania, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT. Natomiast wpłaty podstawowe i dodatkowe do PPK, sfinansowane przez pracodawcę, są dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Do przychodów ze stosunku pracy stosuje się kwotowe koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT.