Zabezpieczenia transakcyjne na rynku PRS

Inwestorzy na polskim rynku najmu instytucjonalnego, z powodu zmieniającej się sytuacji gospodarczej, korygują zasady współpracy z deweloperami. Rezygnują z etapowego finansowania inwestycji, lepiej zabezpieczają swoje prawa w umowie przedwstępnej.

Publikacja: 07.04.2023 06:54

Zabezpieczenia transakcyjne na rynku PRS

Foto: Adobe Stock

W dobie wyzwań, przed jakimi stoi polski rynek mieszkaniowy, związanych z podwyżkami stóp procentowych, obniżoną zdolnością kredytową nabywców mieszkań w wyniku ww. podwyżek i nowelizacji Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, oraz utrzymującymi się wysokimi cenami mieszkań, na znaczeniu zyskuje sektor najmu. W poprzednim roku, zarówno w wyniku wyżej opisanych czynników, jak i wskutek wybuchu wojny w Ukrainie i związanego z nią napływu uchodźców, dostępność mieszkań na wynajem znacząco spadła, a stawki czynszu wzrosły. Potencjalną szansą dla dalszego rozwoju i stabilizacji tego rynku jest rynek najmu instytucjonalnego (PRS, Private Rented Sector), w ramach którego podmioty profesjonalne oferują portfele mieszkań na wynajem w atrakcyjnych lokalizacjach, coraz częściej wraz z szeregiem usług towarzyszących. Eksperci zwracają uwagę, że długofalowo, rozwój tego sektora zapewni szansę na zmniejszenie luki mieszkaniowej oraz na podniesienie standardu mieszkań oferowanych na wynajem. Należy pamiętać, że po dwóch latach intensywnej rozbudowy portfeli, rynek PRS wciąż stanowi około 1 proc. polskiego rynku najmu. Do jego rozwoju na przestrzeni ostatnich lat przyczyniły się głównie transakcje oparte o model forward w ramach którego deweloper oraz inwestor umawiają się na wybudowanie inwestycji PRS, którą deweloper w określonym momencie sprzeda inwestorowi w zamian za umówioną cenę.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy