Zabezpieczenia transakcyjne na rynku PRS

Inwestorzy na polskim rynku najmu instytucjonalnego, z powodu zmieniającej się sytuacji gospodarczej, korygują zasady współpracy z deweloperami. Rezygnują z etapowego finansowania inwestycji, lepiej zabezpieczają swoje prawa w umowie przedwstępnej.

Publikacja: 07.04.2023 06:54

Zabezpieczenia transakcyjne na rynku PRS

Foto: Adobe Stock

W dobie wyzwań, przed jakimi stoi polski rynek mieszkaniowy, związanych z podwyżkami stóp procentowych, obniżoną zdolnością kredytową nabywców mieszkań w wyniku ww. podwyżek i nowelizacji Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, oraz utrzymującymi się wysokimi cenami mieszkań, na znaczeniu zyskuje sektor najmu. W poprzednim roku, zarówno w wyniku wyżej opisanych czynników, jak i wskutek wybuchu wojny w Ukrainie i związanego z nią napływu uchodźców, dostępność mieszkań na wynajem znacząco spadła, a stawki czynszu wzrosły. Potencjalną szansą dla dalszego rozwoju i stabilizacji tego rynku jest rynek najmu instytucjonalnego (PRS, Private Rented Sector), w ramach którego podmioty profesjonalne oferują portfele mieszkań na wynajem w atrakcyjnych lokalizacjach, coraz częściej wraz z szeregiem usług towarzyszących. Eksperci zwracają uwagę, że długofalowo, rozwój tego sektora zapewni szansę na zmniejszenie luki mieszkaniowej oraz na podniesienie standardu mieszkań oferowanych na wynajem. Należy pamiętać, że po dwóch latach intensywnej rozbudowy portfeli, rynek PRS wciąż stanowi około 1 proc. polskiego rynku najmu. Do jego rozwoju na przestrzeni ostatnich lat przyczyniły się głównie transakcje oparte o model forward w ramach którego deweloper oraz inwestor umawiają się na wybudowanie inwestycji PRS, którą deweloper w określonym momencie sprzeda inwestorowi w zamian za umówioną cenę.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?