Nowe rozporządzenie dla Polskiej Strefy Inwestycji – najważniejsze zmiany

Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć korzystanie ze zwolnienia podatkowego dopiero po upływie terminu zakończenia inwestycji, określonego w decyzji o wsparciu. Zmieniono również brzmienie niektórych kryteriów jakościowych, aby wyeliminować istniejące wątpliwości interpretacyjne.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Nowe rozporządzenie dla Polskiej Strefy Inwestycji – najważniejsze zmiany

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące m.in. warunki udzielania pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji(1) (Rozporządzenie PSI). Lektura zmian wprowadzonych w tym rozporządzeniu prowadzi do wniosku, że miały one przede wszystkim na celu uporządkowanie przepisów, nie zaś ich zrewolucjonizowanie. Większość wprowadzonych modyfikacji wynika z konieczności dostosowania przepisów do zmian intensywności wsparcia w poszczególnych regionach Polski lub rozwiania wątpliwości interpretacyjnych w zakresie kryteriów jakościowych, co udało się jedynie w części. Zaktualizowano bowiem m.in. listę gmin w rejonie warszawskim stołecznym, w których duży przedsiębiorca może uzyskać decyzję o wsparciu wyłącznie na inwestycję początkową na rzecz nowej działalności. Taka inwestycja powinna dotyczyć założenia nowego zakładu lub dywersyfikacji działalności zakładu, pod warunkiem, że nowa działalność, która ma być prowadzona, nie jest taka sama jak działalność poprzednio prowadzona w danym zakładzie ani podobna to takiej działalności.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara