Kiedy obrót używanym oprogramowaniem jest legalny?

Odsprzedaż programów komputerowych może budzić wątpliwości, a e-booków jest w ogóle niemożliwa. Dopuszczalne jest natomiast udostępnianie utworów osobom bliskim bez opłat.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Kiedy obrót używanym oprogramowaniem jest legalny?

Foto: Adobe Stock

Już 10 lat minęło od czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przełomowego, a zarazem kontrowersyjnego wyroku z 3 lipca 2012 r. w sprawie UsedSoft GmbH v. Oracle International Corp. W wyroku tym TSUE poruszył problematykę obrotu używanym oprogramowaniem w formacie cyfrowym. Wyrok ten zapoczątkował szereg dalszych rozstrzygnięć w przedmiocie zbywania używanych produktów elektronicznych. Jak to zwykle się zdarza, także i w tym przypadku prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Jakie są zatem obecnie możliwości w zakresie zbywania utworów cyfrowych na rzecz osób trzecich? Czy takie działania są legalne, a jeśli tak to jakie warunki powinny być spełnione? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe