Rada Ministrów przyjęła dziś program „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” Założenia programu zostały w grudniu 2022 r. zaakceptowane przez Komisję Europejską. Program został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.
- Część polskich firm energochłonnych mierzy się dziś z problemami, mogącymi skutkować częściowym lub pełnym wstrzymaniem produkcji. Powodowałoby to niedobory surowców i półproduktów, a tym samym zakłócenia w łańcuchu dostaw wielu produktów. Przerwy w dostawach podstawowych części i surowców skutkują wstrzymaniem produkcji wielu towarów potrzebnych w codziennym życiu. Widzieliśmy to już w pandemii na przykładzie przerw w dostawach mikroprocesorów z Azji Wschodniej – tłumaczy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych. Takich, których koszty nabycia energii elektrycznej i gazu wynoszą, co najmniej 3 proc. wartości produkcji.
Zgoda Komisji Europejskiej
Program bazuje na opublikowanych w październiku br. przez Komisję Europejską zaktualizowanych „Tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy". Komisja Europejska notyfikowała go 20 grudnia 2022 r., potwierdzając jego zgodność z unijnym prawem pomocy publicznej.
Dla kogo pomoc
Według założeń resoru rozwoju, że beneficjentem środków będzie przede wszystkim hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów. Do programu będą kwalifikować się przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki: