Restrukturyzacja i upadłość w grupie spółek – nowe zasady

Po 13 października 2022 roku podmioty należące do grupy spółek będą musiały każdorazowo weryfikować możliwość wystąpienia stanu zagrożenia niewypłacalnością lub stanu niewypłacalności w spółce zależnej w oparciu o opinie prawników oraz ekonomistów. Jeżeli spółka zależna stanie się niewypłacalna, krąg podmiotów odpowiedzialnych może się zmienić.

Publikacja: 06.10.2022 18:44

Restrukturyzacja i upadłość w grupie spółek – nowe zasady

Foto: Adobe Stock

13 października 2022 roku wejdzie w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych (KSH), która wprowadza do polskiego prawodawstwa całkowicie nowe konstrukcje prawne. Wyposażają one spółki dominujące w skuteczne narzędzia zarządzania zgrupowaniem spółek, a spółki zależne w podstawy prawne dochodzenia od spółki dominującej naprawienia szkody za przymusową realizację wspólnego celu. Od momentu zawiązania grupy spółek, zarówno spółka dominująca jak i pozostałe podmioty uczestniczące w grupie będą zobowiązane do kierowania się – obok własnego interesu – interesem całej grupy, urzeczywistniającym wspólną strategię i interesy zgrupowania. W praktyce, każda spółka zależna będzie zobowiązana do rozpatrywania każdorazowej decyzji, inwestycji lub innych czynności z perspektywy nie tylko interesu samej spółki, ale także interesu grupy.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara