Business judgement rule – czy Polska zainspiruje się zagraniczną praktyką?

Zasada biznesowej oceny sytuacji, przewiduje wyłączenie odpowiedzialności członków organu spółki kapitałowej za podjęcie decyzji, która okazała się ekonomicznie nieopłacalna. Będzie można się na tę zasadę powołać już od 13 października br., ale po spełnieniu określonych warunków.

Publikacja: 29.09.2022 22:00

Business judgement rule – czy Polska zainspiruje się zagraniczną praktyką?

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (dalej „Nowelizacja”) wejdzie w życie 13 października 2022 r., a wraz z nią reguła business judgement rule. Jest to pewne novum w polskim porządku prawnym, jednak międzynarodowym regulacjom nie jest ona obca – obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii czy w Stanach Zjednoczonych. Jak czytamy w uzasadnieniu Nowelizacji „Wprowadzenie Business Judgement Rule pozwoli uwypuklić, że działania członków organów powinny być oceniane nie retrospektywnie, przez pryzmat rezultatów, ale z perspektywy prawidłowości trybu podejmowania decyzji, w odniesieniu do momentu podejmowania decyzji i okoliczności temu towarzyszących”.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów