Postępowanie restrukturyzacyjne – najważniejsze informacje

Jakie możliwości ma spółka w sytuacji, gdy nasilają się problemy związane z płynnością i z terminowym regulowaniem zobowiązań? Przedsiębiorstwo może kontynuować funkcjonowanie w dotychczasowy sposób, co niestety może nieuchronnie prowadzić do konieczności złożenia wniosku o upadłość i przeprowadzenia postępowania upadłościowego, którego celem jest jego likwidacja.

Publikacja: 20.09.2022 22:11

Postępowanie restrukturyzacyjne – najważniejsze informacje

Foto: Adobe Stock

Polskie ustawodawstwo oferuje narzędzie umożliwiające przetrwanie przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie jego restrukturyzacji w drodze postępowania restrukturyzacyjnego.

Zasady postępowania restrukturyzacyjnego zostały ustanowione w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Celem takiego postępowania, w przeciwieństwie do postępowania upadłościowego, jest podjęcie działań, które zapobiegną konieczności ogłoszenia przez przedsiębiorstwo upadłości. Działania te koncentrują się na umożliwieniu dłużnikowi zawarcia układu z wierzycielami, przy zabezpieczeniu ich praw. Postępowanie to może być przeprowadzone wobec dłużnika, który jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością (w rozumieniu ustawy Prawo upadłościowe, tj. gdy traci on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych), oraz posiada zdolność restrukturyzacyjną.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?